AK Partili Çelik'ten Erzurum açıklaması: Kafanıza estiği gibi yaparsanız kaos çıkar

Erzurum'da Ekrem İmamoğlu'nun mitingine taşlı saldırıyla ilgili "Şiddete karşıyız" diyen AK Partili Ömer Çelik, "Kafanıza estiği gibi yapmaya kalkarsanız vatandaşla sıkıntı olur" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İBB Başkanı ve Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı Ekrem İmamoğlu'nun Erzurum mitinginde taşlı saldırıya uğramasıyla ilgili açıklama yaptı. NTV canlı yayınında soruları yanıtlayan Ömer Çelik, "Birileri bir şey yapmışsa kapsamlı soruşturma yapılacaktır" açıklaması yaptı.

"Bu olaydan önce uyarılar yapılıyor" diyen Çelik, "Özellikle CHP Erzurum İl Başkanlığı'nın yanlış yönlendirmesine karşı, burası miting alanı değil, miting alanı öbür taraf diye yönlendiriliyor. Kafanıza estiği gibi bir yerde bir şey yapmaya kalkarsanız partiler arasında kaos çıkar, vatandaşla ilgili sıkıntı olur" şeklinde konuştu.

Çelik'in açıklamaları şöyle:

SİYASETE ŞİDDETE KARŞIYIZ: Dikkatli bir şekilde takip ettik. Birden çok boyutu var olayın. Prensip olarak biz siyasete dönük her türlü şiddete karşıyız. İktidar partimizin kurulduğundan beri en önem verdiğimiz konu siyasetin özgürce yapılabilmesidir. Herhangi bir şiddet olayı bizim açımızdan kesinlikle reddedilmesi gereken bir olaydır. Siyasete ve siyasetçiye dönük herhangi bir şiddetin maruz görülmesi söz konusu olamaz.

OLAYDAN ÖNCE BURASI MİTİNG ALANI DEĞİL DİYE UYARILAR YAPILIYOR: Diğer bir kısmı, şudur; her yerde afişler asılı partiler geziyor... Türkiye'nin sandık yoluyla iktidarı belirleme gücü cumhuriyetin en büyük kazanımı. YSK'nin belirlediği yerlerde bu faaliyetleri yapıyoruz. Bu olaydan önce uyarılar yapılıyor zaten. Özellikle CHP Erzurum İl Başkanlığı'nın yanlış yönlendirmesine karşı, burası miting alanı değil, miting alanı öbür taraf diye yönlendiriliyor. Kafanıza estiği gibi bir yerde bir şey yapmaya kalkarsanız partiler arasında kaos çıkar, vatandaşla ilgili sıkıntı olur. Trafikten tutun da güvenliğe kadar birçok boyutu var. Sağ olsunlar valiler, emniyet müdürleri, polis teşkilatı, jandarma teşkilatı Türkiye'nin demokrasisini korumak için, sandığa giderken vatandaşa giden her siyasetçi özgürce faaliyet yapabilsin diye olağanüstü bir gayret sarf ediyorlar. Şimdi bu kurallı siyasete dikkat etmek lazım, gidip de ben orada değil burada yapacağım diye bir dayatma içine girerseniz bu haklılık olmaz. Burada bu kuralın ihlal edildiği görülüyor. 

KAPSAMLI SORUŞTURMA YAPILACAKTIR: Bizim de dikkat etmemiz gereken birincisi kurallı siyasettir, ikincisi kışkırtıcı beyandan kaçınmaktır. Erzurum bir barış şehri. Bunu böyle bütün Erzurumlular dönük bir kampanyaya dönüştürmeye çalışanlar gördüm, bunu da reddediyorum. Orada birileri bir şeyler yapmışsa kapsamlı bir soruşturma yapılacaktır, zaten gereği yapılacaktır. Bir diğer konu, İBB Başkanı en ufak bir olayda Cumhurbaşkanımızı hedef alan açıklamalar yapıyor. Bu olayda da yaptı. Bundan Cumhurbaşkanı sorumludur demek, sorumsuzca bir beyandır ve yakışıksız bir beyan. Fiziki şiddete karşı olduğumuz gibi sözel şiddete, manipülasyona ve provakatif söyleme de karşı olmak zorundayız.

ŞİDDETİ MARUZ GÖREMEYİZ: Biz miting bildirdiğimizde, miting alanının etrafıyla ilgili tedbir alınıyor. Biz esnaf gezisi yapacağız dediğimizde belli bir hat boyunca... Emniyet teşkilatının işi çok zor ama başarıyla yapıyorlar. Orası miting alanı değil, en baştan beri uyarıyorlar. İBB Başkanı Türkiye'nin birçok yerinde miting yaptı. Bunun güvenliğini sağlayanlar orada niye yapmasın. Miting alanının güvenlik tedbiriyle esnaf gezisinin güvenlik tedbiri farklı şeyler. Bir ihmal görülür ona da bakarız. Kurallı siyaset yapacağız. Türkiye'nin her yerinde herkes miting yapıyor. Güvenlik tedbiri alınıyor. Tabii ki de alınacak. Hiçbir şekilde şiddeti maruz göremeyiz. Topyekün reddederiz. Tekrar etmemesi için herkesin üzerine düşeni yapacağından eminim. Siyaset rekabet alanı. Zaman zaman üsluplar sertleşebilir. Siyasetçinin üzerine düşen bu sakinliği sağlamaktır. Partilerimiz farklı olabilir. Hepimizin soyadı Türkiye Cumhuriyeti. Rakip başka şeydir, hasım başka şeydir. Husumet ve hasımlık düşmanlıkta olur. Biz, cumhuriyetin kazanımını büyütmeye çalışıyoruz. Terör örgütlerine söylemedikleri zehirli sözleri Cumhurbaşkanımıza söylüyorlar. Üslubu korumak zorundayız. (HABER MERKEZİ)