AK Parti, usulsüzlük iddialarının ardından RTÜK adayını değiştirdi

AK Parti, çeşitli usulsüzlük iddialarıyla gündeme gelen Mehmet Çakırtaş'ı RTÜK üyesi yapmaktan vazgeçti. AK Parti'nin yeni adayı eski Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş oldu.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - RTÜK'te boşalacak 3 üyelik için aday adayları belirlenerek Meclis Başkanlığına sunuldu. AK Parti kendisine düşen 2 üyelik kontenjanından birini MHP'nin belirlediği bir isme ayırırken, kendi adayını değiştirdi.

RTÜK'te AK Parti kontenjanından seçilen 1, MHP kontenjanından seçilen 2 üye olmak üzere 3 üyenin görev süresi temmuz ayı sonunda dolacak. Meclis Başkanlığı yeni üye seçimi için yaptığı hesaplamada boşalan 3 üyeliğin 2'sinin AK Parti, 1'inin ise MHP kontenjanı olduğuna karar verdi. Partilere belirlenen kontenjanlar için adaylarını bildirmesi için yazı yazıldı.

AK Parti, kendisine düşen iki kontenjandan birini MHP'ye ayırdı. Bu isim MHP'ye yakınlığı ile bilinen Türkgün Gazetesi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Orhan Karataş oldu. AK Parti diğer kontenjan içinse Mehmet Çakırtaş'ı belirledi. Daha önce Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Özel Kalem Müdürlüğünü yapan Çakırtaş’ın adı şehir hastanelerinde yakınlarına kiralanan işletmelerle ve kendisine tahsis edilen lojmanı bakanlıkça tadilat yapıldıktan sonra satın almasıyla gündeme gelmişti. Bu durum tartışmalara neden olunca AK Parti adayını değiştirdi. AK Parti'nin yeni adayı AK Parti eski Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş oldu.

MHP kendisine ayrılan 1 üyelik için ayrıca MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin basın danışmanı Deniz Güçer'i aday gösterdi.

Yasalara göre RTÜK seçiminde her üyelik için iki aday gösteriliyor. Teamüllere göre partilerin belirlediği aday listesinde ilk sırada olan isim seçiliyor.

Meclis Başkanlığına sunulan listeye göre adaylar şu isimlerden oluştu:

AK Parti kontenjanına düşen 2 üyelik için adaylar:

Mehmet Daniş
Mete Hacıarifoğlu
Alptekin Deniz İyigün
Orhan Karataş

MHP'ye kontenjanına düşen 1 üyelik için adaylar:

Deniz Güçer
Mustafa Yiğit

Etiketler rtük ak parti aday