Ahmet Say son yolculuğuna uğurlandı: Fazıl Say, babası için bestelediği eseri ilk kez dinletti

Fazıl Say, hayatını kaybeden müzik eğitimcisi ve edebiyatçı Ahmet Say’ın veda töreninde babası için bestelediği “Babam Ahmet Say” eserini ilk kez dinletti.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Ödüllü müzik eğitimcisi, müzik yazarı ve edebiyatçı Ahmet Say, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Önceki gün 86 yaşında hayatını kaybeden Ahmet Say için düzenlenen veda törenine sanatçının ailesinin yanı sıra CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Serap Yazısı, oyuncu Fırat Tanış, Şair Ahmet Telli, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve çok sayıda edebiyat ve siyaset dünyasından isim katıldı. Törende Say’ın hayatı ve fotoğraflarının yer aldığı sinevizyon gösterimi yapıldı.

.

‘ONUN BIRAKTIĞI YERDEN ISLIK ÇALMAYA DEVAM’

Törende konuşan Şair Ahmet Telli, “İnsan sevdiklerini kaybedince kekeliyor” derken, “Ahmet Say’dan bahsederken iki Ahmet Say’dan bahsedebiliriz: Baba Ahmet Say, devrimci Ahmet Say. Haksız ve hukuksuzluklara karşı Yüksel Caddesi’ndeki direnişlerde bulunmayı aydın görevi saydı. Türk Solu ve Türkiye Solu gibi dergilerde nasıl cesur biriyse, etik ve estetik alanda da ölümsüzdür. Onun en çok canını yakan olaylardan biri de Madımak olayıdır. Madımak hem öfkesini büyüttü hem de sağlığına bir darbe oldu. Onun bıraktığı yerden yıldızlara ıslık çalmayı unutmayalım” ifadelerine yer verdi.

.

‘BABAM VE SAY AİLESİNİN ESERLERİNDEN OLUŞAN BİR VAKIF KURMAYI PLANLIYORUZ’

Fazıl Say da babası için yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Babamın pek çok insana dokunmuş olduğunu görüyoruz. O herkesin, Türkiye’deki tüm müzikçilerin Ahmet abisiydi. Bu bizim ailemiz için bir onur. Onun edebiyat eserlerine de müzik eserlerine de sahip çıkacağız. Babamın ve Say ailesinin eserlerinin olduğu bir vakıf kurmayı planlıyoruz. Babamın eserleri ölümsüzdür ve hep kalacaktır. Tek başına arabasıyla bütün müzik fakültelerine, öğretmenlerine kitaplarını kendi götürdü.”

.

‘BABAMI ANLATA ANLATA BİTİREMEYİZ’

Babası Say ile bir anısını da anlatan Fazıl Say, “12 Eylül günü eve jandarmalar gelmişti. Onların gelmesine dakikalar kala evde bulunan bütün sol kitapları duvar piyanosunun içine koymuştu. Jandarma evi aradı, piyanonun ne olduğunu sordular. Babam bir müzik aleti olduğunu söyledi. Bize bir mastika çalsın o zaman dediler. Ben de çaldım. Ahmet Say’ı anlata anlata bitiremeyiz. Ben oğlu olarak ne çok şey kazandım. 1980’li yıllarda Ahmet Say’ın oğluydum. Şimdi bakıyorum gazeteler Fazıl Say’ın babası yazmış” ifadelerine yer verdi.

.
FAZIL SAY, BABASI İÇİN BESTELEDİĞİ ESERİ İLK KEZ TÖRENDE DİNLETTİ

Fazıl Say, konuşmasının devamında babasına beste yaptığını, ancak Say’ın dinleme fırsatı olmadığını söyleyerek, “Babam Ahmet Say” adlı eserini törene katılanlara dinletti.