ABD'den İran ve Rusya'ya yeni yaptırımlar: 'Vatandaşlarımız rehin tutuluyor'

ABD, vatandaşlarını 'haksız yere gözaltına alan ve rehin tutan kişi ve kuruluşları' gerekçe göstererek Rusya ve İran'a yeni yaptırımlar getirme kararı aldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD, vatandaşlarının 'haksız yere gözaltına alınması ve rehin tutulması' sebebiyle Rusya ve İran'a yeni yaptırım kararı aldı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi (NSC) tarafından telekonferans ile gerçekleştirilen toplantıda konuşan üst düzey yetkililer, 'ABD vatandaşlarını diğer ülkelerde haksız yere gözaltına alan ve rehin tutanlara karşı verilen mücadeleyi bir ileri aşamaya taşıyacak yeni yaptırım kararlarının yürürlüğe girmesi konusunda' detaylı bilgilendirme yaptı.

'YAPTIRIMLAR, FSB VE DEVRİM MUHAFIZLARINA YÖNELİK OLACAK'

AA'nın haberine göre, toplantıda, yeni yürürlüğe giren yaptırım kararlarıyla, ABD vatandaşlarının özgürlüklerini kısıtlayanlardan 'daha etkin biçimde' hesap sorulabileceği belirtildi. Yetkililer, "Bugün, Rusya ve İran'da daha önce rehin tutmuş ya da tutmakta olan ya da Amerikalıları haksız yere alıkoyan aktörlere yönelik bu yürütme emri kapsamındaki ilk yaptırım setini duyuruyoruz" ifadelerini kullandı.

Yetkililerin açıklamasında, söz konusu yaptırımların, FSB olarak bilinen Rusya'nın Federal Güvenlik Servisi'ne ve İran İslam Devrim Muhafızları Birliği'ne yönelik olacağı kaydedildi.

İKİ KURUM TARAFINDAN EŞ ZAMANLI YAPTIRIM KARARI

Konuya ilişkin ABD Hazine Bakanlığı tarafından paylaşılan yazılı açıklamada da "Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Dairesi (OFAC) ve Dışişleri Bakanlığı tarafından eş zamanlı olarak, İran İslam Devrim Muhafızları İstihbarat Teşkilatı'nın dört üst düzey yetkilisine, ABD vatandaşlarının İran'da rehin alınması veya haksız yere tutuklanması dolayısıyla yaptırım kararı alındı" denildi.

Bu eylemin, ABD hükümetinin yurt dışında rehin tutulan ABD vatandaşlarını eve getirme konusundaki temel taahhüdünü yeniden teyit eden "Rehineleri ve Yanlış Bir Şekilde Alıkonulan ABD Vatandaşlarını Eve Getirmeye Yönelik Çabaları Artırmak" başlıklı 14078 numaralı İcra Emri kapsamındaki 'ilk girişim' olduğuna da değinildi.

YAPTIRIMLAR KİMLERİ HEDEF ALIYOR?

Hazine Müsteşarı Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Brian E. Nelson, konuya ilişkin dün yaptığı açıklamada, "Bugünkü eylem, ABD vatandaşlarının yurt dışında rehin alınmasından veya haksız yere tutuklanmasından sorumlu olan İran ve Rusya'daki üst düzey yetkilileri ve güvenlik servislerini hedef alıyor" ifadelerini kullandı.

İran'a yönelik yaptırımlar kapsamında, İslam Devrim Muhafızları İstihbarat Teşkilatı üst düzey yetkilileri Ruhollah Bazghandi, Mohammad Kazemi, Mohammad Mehdi Sayyari ve Mohammad Hasan Mohagheghi'nin ABD'deki mal varlıklarına el konulduğu, bu kişilerle finansal bağı olan kişilerin de yaptırım kapsamına alınmasının kararlaştırıldığı bilgisi paylaşıldı. (DIŞ HABERLER)