AB, Pfizer/BioNTech aşısı siparişlerini 600 milyon doza yükseltti

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, Pfizer/BioNTech aşısından 300 milyon ilave doz almak üzere anlaşma yapıldığını duyurdu. Toplam miktarın 600 milyon doza yükseldiğini açıklayan Von der Leyen, "Şimdi, BioNTech ve Pfizer ile sözleşmeyi genişletiyoruz. Yeni anlaşma ile ilave 300 milyon doz aşı alacağız" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avrupa Birliği (AB), BioNTech ile Pfizer'in korona virüsüne karşı geliştirdiği aşıdan 300 milyon doz daha alarak toplam doz miktarını 600 milyona yükseltti. AB'nin daha önce Pfizer/BioNTech aşısından 300 milyon doz alımı için sözleşme yaptığını anımsatan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, "Şimdi, BioNTech ve Pfizer ile sözleşmeyi genişletiyoruz. Yeni anlaşma ile ilave 300 milyon doz aşı alacağız. Böylece, Pfizer/BioNTech aşısı alımımız iki katına çıkacak" dedi.

'TÜM AVRUPALILARI AŞILAMAK İÇİN YETERLİ'

Von der Leyen, yeni anlaşma ile alınacak Covid-19 aşılarının 75 milyonunun yılın ikinci çeyreğinde ellerine geçeceğine dikkati çekti. AB'nin şimdiye kadar altı farklı üretici ile aşı alım anlaşması yaptığını söyleyen Von der leyen, "Mevcut aşı portföyümüz 2.3 milyar doz aşı içeriyor. Bu tüm Avrupalıları aşılamak için fazlasıyla yeterli bir miktar" diye konuştu. Von der Leyen, AB'nin yakın çevresindeki komşu ülkelere de aşı konusunda yardımcı olması gerektiğine işaret ederek, "Sadece kendimizi değil, desteğimize ihtiyaç duyan diğer ülkeleri de düşünmeliyiz" ifadesini kullandı.

AB'nin ilaç düzenleyicisi EMA, BioNTech-Pfizer aşısına 21 Aralık'ta kullanım onayı vermişti.  Onayın ardından aşılamalar, 27 Aralık'ta AB genelinde başlamıştı. Moderna'nın Covid-19 aşısına da AB, 6 Ocak tarihinde onay vermişti. AB, daha önce de, opsiyonlar dahil olmak üzere, BioNTech-Pfizer ile 300 milyon, AstraZeneca ile 400 milyon, Sanofi-GSK ile 300 milyon, Johnson and Johnson şirketiyle 400 milyon, CureVac ile 405 milyon, Moderna ile 160 milyon doz aşı almak için sözleşme imzalamıştı. (AA)