82 yaşındaki eski pilot Mary Funk, Bezos'un uzay yolculuğuna davet edildi

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un, 20 Temmuz'da yapacağı uzay yolculuğuna 82 yaşındaki eski pilot Mary Wallace Funk da davet edildi. Funk'un, NASA politikaları nedeniyle astronot olamadığı açıklandı.

Jeff Bezos ve Mary Wallace Funk
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dünyanın en zengin isimlerinden Jeff Bezos, 20 Temmuz’da gerçekleştireceği uzay yolculuğuna 82 yaşındaki eski pilot Mary Wallace Funk’u da onur konuğu olarak davet etti.

Amazon'un kurucusu Bezos'un sahibi olduğu uzay turizmi şirketi Blue Origin'den yapılan açıklamada, Funk'un 1960’lı yıllarda kadın olduğu için astronot olmasının engellendiği belirtildi. 

NASA ERKEK PİLOT SEÇTİĞİ İÇİN ASTRONOT OLAMADI

Funk'ın 13 kadın astronot adayla 1960’lı yıllarda özel bir şirket programı çerçevesinde eğitim aldığı ancak NASA’nın sadece erkek pilotları seçme politikası nedeniyle hiçbirinin astronot olamadığı bilgisi paylaşıldı. Açıklamada Bezos ile Funk'ın bir videosuna da yer verildi. Bezos, Instagram hesabından Funk için, "Onun kadar kimse beklemedi. Artık zamanı. Ekibe hoş geldin. 20 Temmuz’da onur konuğu olarak bizimle uçacağın için heyecanlıyız" ifadelerini kullandı.

UZAY BİLETİ 28 MİLYON DOLARA SATILMIŞTI

Bezos ile uzay yolculuğuna çıkmak için 12 Haziran’da satışa sunulan bir kişilik boş koltuk, çevrim içi açık artırmada 28 milyon dolara alıcı bulmuştu. İlk kez uzaya insan taşıyacak Blue Origin, koltuğu alan kişinin adını açıklamazken, koltuk için açık artırmaya 159 ülkeden 7 bin kişinin katıldığı kaydedilmişti. Teksas'taki Van Horn Üssü'nden yapılacak yolculukta Bezos’un kardeşi de dahil 6 yolcunun yer alacağı belirtiliyor. (AA)