7,7'lik deprem Suriye'yi de etkiledi: En az 1356 ölü

Maraş'ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17'de meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki deprem nedeniyle Suriye'de en az 1356 kişinin öldüğü duyuruldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Maraş'ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki deprem Suriye, Irak, Mısır, Irak ve Lübnan'da da hissedildi. Sarsıntı, Suriye'nin başkenti Şam'ın yanı sıra İdlib, Halep, Hama, Lazkiye, Tartus ve Rakka'da şiddetli hissedildi. Anadolu Ajansı, Suriye'nin çeşitli bölgelerinde en az 1356 kişinin hayatını kaybettiğini, 3 bin 419'den fazla kişinin yaralandığını aktardı. 

Suriye'nin devlet haber ajansı SANA'nın haberine göre ise depremde Halep, Hama ve Lazkiye illerinde, Suriye hükümeti kontrolündeki bölgelerde 656 kişi öldü, 1419 kişi yaralandı.

Anadolu Ajansı'nın haberinde ise, İdlib ile Türkiye'nin düzenlediği Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla Suriye Milli Ordusu kontrolüne geçen bölgelerde en az 700 kişinin öldüğü, 2000'den fazla kişi yaralandığı belirtildi.

ESAD'DAN 'ACİL' TOPLANTI

Suriye Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Beşar Esad'ın hasarı gözden geçirmek ve sonraki adımları tartışmak için acil bir kabine toplantısı düzenlediği belirtildi.

İdlib'de yardım örgütü olarak faaliyet gösteren El Kaide bağlantılı Beyaz Miğferler’in açıklamasında ise ‘düzinelerce kişinin öldüğü, yüzlerce yaralı olduğu’ aktarıldı.

ORDU, ARAMA-KURTARMA ÇALIŞMALARINA DAHİL OLACAK

Suriye Savunma Bakanlığı, depremin ardından ordunun da arama-kurtarma, yardım ve destek çalışmalarına müdahil olacağını duyurdu. Telegram kanalından yapılan açıklamada, "Suriye Savunma Bakanlığı, depremzedelere acil yardım sağlamak, enkaz altında kalan insanları aramak, mağdurlara yardım etmek ve yıkımın ardından yaşananlarla başa çıkmak için tüm illerdeki birimlerini harekete geçirecektir" ifadelerine yer verildi.

Lübnan'ın başkenti Beyrut başta olmak üzere, ülkenin tümünde hissedilen depremden dolayı evlerinden çıkan birçok kişi geceyi arabalarında geçirdi. Irak'ın başkenti Bağdat ve Diyala'da da hissedilen deprem sebebiyle insanlar can güvenliği endişesiyle evlerinden çıktı. (DIŞ HABERLER)

Etiketler deprem suriye ırak