Yunanistan'da anaokulunu hedef gösteren yabancı karşıtı vekil tepki çekti

Komşu Yunanistan’da yabancı öğrencilerin okuduğu bir anaokulunu hedef gösteren aşırı sağcı milletvekili Boğdanos tartışma yarattı. Başbakan Miçotakis'in vekili koruması da tepki çekti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Komşu Yunanistan’da aşırı sağcı Altın Şafak’ın kendini feshetmesinin ve lider kadrosunun ağır hapis cezalarına çaptırılmasının birinci yıldönümünde aşırı sağ yeniden gündemde. Başbakan Kiryakos Miçotakis'in desteğiyle Yeni Demokrasi (YD) iktidarında önemli mevkilere gelen aşırı sağ eğilimli siyasetçiler sert siyasi tartışmalara yol açtı. 

YD mensubu bir vekil geçtiğimiz günlerde Atina’daki bir anaokulunun yabancı öğrencilerini hedef gösterdi. Önceki dönemde aşırı sağcı eğilimleriyle gündeme gelen, asıl mesleği gazetecilik olan ve 2019 yılında YD’den Yunanistan Meclisi’ne seçilen Konstantinos Boğdanos’un son icraatı, muhalefetin ve toplumun geniş kesimlerinin tepkisini çekti. Miçotakis ise muhalefetin istifa çağrılarına, partisinin vekiline destek sunarak nokta koydu. Miçotakis, geçtiğimiz haftalarda da aşırı sağcı bir siyasetçiyi Sağlık Bakanlığı'na atamıştı. 

ANAOKULUNU HEDEF GÖSTEREN HABERİ PAYLAŞTI

YD’nin çiçeği burnundaki vekili Boğdanos geçtiğimiz günlerde sosyal medya aracılığıyla Yunanistan’da infiale neden olan bir paylaşımda bulundu. Boğdanos, milletvekili seçilmesinden önce işbirliği içerisinde olduğu sağ eğilimli bir haber sitesinin tartışmalı bir haberini takipçileriyle paylaştı. Söz konusu haberde, Atina’daki bir anaokuluna atıfta bulunulmakta ve okulun öğrenci listesi kamuoyuyla paylaşılmaktaydı. Listede yabancı kökenli öğrencilerin anaokulunun çoğunluğunu teşkil ettiği görülmekteydi. 

Boğdanos söz konusu paylaşıma bir de yabancı düşmanı bir yorum ekledi. İktidar partisi mensubu vekil, Miçotakis kabinesinin başarılı icraatlarının hiçbirinin, 'Atina’nın yabancılar meselesinde olağanüstü hal durumuyla karşı karşıya olduğunun' üzerini örtemeyeceğini savundu.

YD vekilinin paylaşımı kısa süre içerisinde Yunanistan genelinde yoğun tepkilere neden oldu. Muhalefet partileri Boğdanos’un istifasını talep etti ve Yunanistan’ın tekrardan ekonomik kriz yıllarında baş gösteren aşırı sağcı kabusa geri dönmeyeceği mesajını verdi. 

PAYLAŞIMI SİLDİ AMA ÖZÜR DİLEMEDİ

Yoğun tepkiler karşısında Boğdanos ilkin paylaşımının arkasında durmayı seçti; paylaşımının anaokulunun öğrenci listesini içermediği yalanına sarılmaya çalıştı. Boğdanos, tepkilerin yoğunlaşması ve kendi partisi içerisinden sert yorumların yükselmeye başlaması üzerine geri adım attı. Ancak YD vekili, tartışmalara neden olan paylaşımını geri çekse de, yabancı karşıtı ve aşırı sağcı tutumu nedeniyle kamuoyundan özür dilemedi. 

Boğdanos Yunanistan parlamentosuna ekonomik kriz yıllarında yabancı karşıtlığıyla Neonazi ideolojisinin yükselişe geçmesinin ardından girmişti. Milletvekilliği kariyeri öncesinde de eski gazeteci birçok tartışmalı adımıyla kamuoyunun tepkisini çekmişti. Geçtiğimiz yıllarda sol partilere hakaretler yağdırmış, aşırı sağcıların organize ettiği eylemlerde boy göstermişti. Boğdanos ayrıca Yunanistan’ın sevilen bir komedi radyo programıyla da mahkemelik olmuştu.

MİÇOTAKİS SAHİP ÇIKTI

Boğdanos’un tartışmalı siciline ve aşırı sağcı siyasi reflekslerine rağmen Miçotakis vekilinin arkasında durmaya devam ediyor. Yunanistan Başbakanı'na göre, Boğdanos’un tartışmalara neden olan paylaşımı geri çekmesiyle YD içerisindeki aşırı sağcı tartışmalar son buldu ve bu şekilde genç vekilin meclisteki görevinden istifa etmesine gerek kalmadı.

Boğdanos’a destek sunan Miçotakis'in aşırı sağla olan siyasi flörtü son dönemde gündemi meşgul ediyor. Miçotakis, geçtiğimiz haftalarda da aşırı sağcı bir siyasetçi olan Thanos Plevris’i Sağlık Bakanı koltuğuna oturtmuştu. Miçotakis'in tartışmalı tercihleri ve aşırı sağla flörtü Yunanistanlı siyaset uzmanları tarafından olası erken seçim süreci öncesinde YD’nin aşırı sağcı tabana göz kırpması olarak ele alınıyor.