Yunanistan: Türkiye AB'yi bu sefer kandıramayacak

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, aralık ayında düzenlenecek Avrupa Birliği zirvesinde 'Türkiye için olumlu bir karar çıkma şansını ortadan kalktığını' söyledi. Dendias, "Ankara bu sefer AB'yi o kadar kolay kandıramayacak" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye'ye ait sondaj gemisi Oruç Reis'in Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerinin Türkiye'nin Avrupa Birliği ile yakınlaşma konusunda ciddi olmadığını bir kez daha gösterdiğini belirterek Ankara'nın 10-11 Aralık'ta düzenlenecek AB zirvesinde Türkiye için olumlu bir karar çıkma şansını ortadan kaldırdığını söyledi. Türkiye'nin Ağustos ayından bu yana 'yasa dışı faaliyetlerini sürekli genişlettiğini' savunan Dendias, "AB saf değil. Ankara bu sefer AB'yi o kadar kolay kandıramayacak" ifadelerini kullandı.

'AB'NİN SAVUNDUĞU DEĞERLERE AYKIRI'

Türkiye'nin tavrını bölgenin güvenliği açısından 'revizyonist, istikrarı bozucu ve tehlikeli' diye nitelendiren Dendias, Ankara'nın davranışlarının AB'nin ifade ettiği ve savunduğu öncelik ve değerlere de 'aykırı olduğunu' savundu. AB'nin Türkiye'ye karşı yaptırım ve cezai önlem kararlarını pozitif gündem oluşturmak ve diyalog adına ertelediğine işaret eden Dendias, burada koşulun Türkiye'nin 'yasa dışı faaliyetlerini tümden sona erdirmesi' olduğunu hatırlattı. Son dönemde Ankara'dan gelen ılımlı mesajlara gönderme yapan Dendias, Türkiye'nin iyi niyet' ve 'olumlu jest' sözlerindeki herhangi bir geri adımın Türkiye'nin olumsuz imajını daha da kötüleştireceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 10-11 Aralık'taki zirve öncesinde Cuma günü Brüksel'de temaslarda bulunmuş ve Türkiye'nin 'dostluk eli uzatmaya hazır olduğu' mesajı vermişti. Kalın, temasları sırasında Türkiye'nin AB üyeliğini stratejik bir öncelik olarak gördüğünü kaydetmiş, bir an önce pozitif gündeme geçilmesi gerektiğini vurgulamıştı. (Kaynak: DW Türkçe)