YAZARLAR

Yerel seçime doğru: Cumhur İttifakı ihtiyatlı, CHP iddialı

İYİ Parti’nin 81 ilde aday çıkarma kararının Cumhur İttifakı’nın birçok kentte şansını arttıracağı yorumları yapılıyor. Ancak AK Partili ve MHP’li kurmaylar bu karara ihtiyatlı yaklaşıyor. İYİ Parti ile iş birliği talebi kabul görmeyen CHP, HEDEP’den de benzer bir karar çıkması olasılığını gözeterek çalışmalarını sürdürüyor. Değişim sonrası gelen saha verilerinin çok iyi olduğuna dikkat çeken yöneticiler, “Bu seçimin sürprizi CHP olacak" iddiasında.

İktidar ve muhalefette yerel seçim hazırlıkları hızlandı. AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'nın yerel seçim iş birliği görüşmelerinde yaklaşık 40 gün geride kaldı. Bugüne kadar 9 kez bir araya gelen heyetlerin gelecek hafta çalışmayı tamamlaması bekleniyor.

Çalışmanın geldiği aşamayı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli duyurdu. Türkgün Gazetesi’ne konuşan Bahçeli, “Hemen hemen mutabakat sağladık” dedi, 30 büyükşehirde ortak aday çıkaracaklarını söyledi.

Edinilen bilgiye göre heyetler 30 büyükşehir ve 51 ili ayrı ayrı çalıştı. 30 büyükşehirde yapılacak ittifak 2019 seçimleri ile aynı olacak. İstanbul, Ankara ve İzmir’in yer aldığı 27 büyükşehirde AK Parti aday çıkaracak. Adana, Mersin ve Manisa büyükşehir belediyelerinde MHP aday gösterecek. Şu an büyükşehirlerin ilçeleriyle ilgili çalışmanın devam ettiği, buradaki tablonun da önceki seçimle benzer olacağı kaydediliyor. AK Parti ve MHP’nin hedefinde İstanbul, Ankara, Antalya, Adana ve Mersin Büyükşehir Belediyelerini yeniden kazanmak var.

İŞ BİRLİĞİ YAPILAN İL SAYISI ARTABİLİR

İllerde iş birliğinin genişlemesi bekleniyor. Son iki seçim sonuçlarını değerlendiren heyetler mevcut il belediyelerini korumayı hedeflerken üstüne yeni iller eklemeyi planlıyor. Önceki seçimde HDP’nin kazandığı Kars ve Iğdır bu açıdan stratejik kentler olarak değerlendiriliyor. İki kentte de yine MHP’nin aday çıkarması, AK Parti’nin de MHP’nin adayını desteklemesi bekleniyor. İki partinin kendi adaylarıyla seçime girmesi durumunda muhalefetin kazanma ihtimali artacak kentlere dair inceleme sürüyor. Bu kapsamda 2019 Yerel Seçimleri'nde iş birliği yapılan 21 il sayısının artabileceği kaydediliyor.

Partililer iş birliği arayışında temel hedefi, “CHP’de olan belediyeleri AK Parti-MHP yarışı ile kaybetmemek” olarak açıklıyor. Ayrıca iki parti Kars-Iğdır örneğinde olduğu gibi HDP’nin kazandığı bazı belediyeleri almayı, Muş ve Şırnak gibi önceki seçimde AK Parti’nin HDP’den kazandığı illeri de korumayı hedefliyor.

ADAYLARLA İLGİLİ ÇALIŞMA SÜRÜYOR

Cumhur İttifakı’nın iş birliği çalışması sürerken aday araştırmaları da devam ediyor. En çok merak edilen adaylar İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkan adayları. İki büyükşehir içinde çok sayıda aday olduğu ama şu an için hiçbirinin “kazanacak aday” profili taşımadığı ifade ediliyor. Partililer, “Çalışacak, koşturacak çok aday var. Cumhurbaşkanı hepsinin performansına ve toplumdaki etkisine bakıyor. Ocak ayı içinde adaylar açıklanır” diyor.

İYİ PARTİ KARARINA İHTİYATLI YAKLAŞILIYOR

İYİ Parti’nin 81 ilde aday çıkarma kararının Cumhur İttifakı’nın birçok kentte şansını arttıracağı yorumları yapılıyor. Ancak AK Partili ve MHP’li kurmaylar bu karara ihtiyatlı yaklaşıyor. İYİ Parti seçime tek girse de oylarının tamamını kendi adayına taşıyamayacağı değerlendiriliyor. İYİ Parti’nin aday profilinin de önemli olduğunu belirten kurmaylar, “CHP’nin iddialı olduğu bir yerde düşük profil de bir iş birliği modelidir” diyor. Hatta İYİ Parti’nin İstanbul ve Ankara için son dakikaya kadar karar değişikliğine gidebileceğini düşünenler de var. İktidar kurmayları İYİ Parti’nin bazı kritik yerlerde alacağı yüzde 3-5 oyla seçimin sonucunu CHP lehine değiştirecek fonksiyon da üretebileceğini kaydediyor.

CHP ÇALIŞMALARA HIZ VERDİ

Kurultay nedeniyle yerel seçim hazırlıklarına geç başlayan CHP’de de çalışmalar hızlandı. İYİ Parti ile iş birliği talebi kabul görmeyen CHP, HEDEP’den de benzer bir karar çıkması olasılığını gözeterek çalışmalarını sürdürüyor. Bir taraftan tüm partilerin tabanlarından oy almaya dönük bir seçim stratejisi oluşturmak için çalışılıyor diğer taraftan anketler, genel merkezden illere gönderilen heyetlerin raporları, örgütlerin önerileri ile “en doğru adayı belirlemek” için hummalı bir faaliyet yürütülüyor.

Partinin yerel yönetimlerden sorumlu eski genel başkan yardımcılarının oluşturduğu danışma kurulu ilk toplantısını yaptı. Seçim stratejisinde siyaset bilimciler ve iletişimcilerden de destek alınacak. Seçim beyannamesi için de çalışmaların başladığı biliniyor.

'SEÇİMİN SÜRPRİZİ CHP OLACAK' İDDİASI

CHP’nin yeni yönetimi 14-28 Mayıs seçim yenilgisinin ardından “Sandığa gitmeyeceğim, protesto edeceğim” diyenlerin yüzde 86’sının değişim sonrası bu tutumdan vazgeçtiğini söylüyor. Değişim sonrası gelen saha verilerinin çok iyi olduğuna dikkat çeken yöneticiler, “Bu seçimin sürprizi CHP olacak. Oyumuz yüzde 30’un üzerine çıkacak. AK Parti’nin 15 büyükşehir belediyesi var. Biz bu seçimde onlardan daha fazla büyükşehir belediyesi alacağız” iddiasında.

8 ARAŞTIRMA ŞİRKETİ 800 BİN KİŞİYE ANKET

Edinilen bilgiye göre 8 ayrı firma tüm Türkiye’de seçmen eğilimini, aday adaylarını ölçmek için çalışıyor. Araştırmalar kapsamında 800 bin kişiye soru sorulmuş olacak. Adayları açıklanan İstanbul, Ankara ve Aydın’ın dışında CHP’deki 8 büyükşehir belediyesi ile ilgili anketlerin tamamlandığı biliniyor. Ayrıca CHP’nin kazanmaya yakın gördüğü Manisa, Bursa, Balıkesir, Denizli gibi kentlerdeki anketler de bitmiş, veriler analiz ediliyor. Milletvekillerinden oluşan heyetlerin raporları da geldikten sonra tüm veriler rapor haline getirilip MYK ve PM’ye sunulacak. Adaylar da peyderpey açıklanmaya başlanacak.

ÖZEL ALMANYA YOLCUSU

Göreve gelmesinin ardından KKTC ve Bosna Hersek ziyaretleri yapan Özel bugün de Almanya Sosyal Demokrat Partisi'nin kongresine katılmak için Almanya’ya gidecek. CHP’nin son dönem çalışmalarında dış politika alanında yeterince etkin olunmadığı eleştirisi getiren değişim ekibi yurt dışı temas ve ziyaretlerin devam edeceğini kaydediyor. AK Parti’nin oy artışlarında dış politikanın etkilerine dikkat çeken yöneticiler CHP’nin bu alandaki boşluğunu dolduracaklarını kaydediyor. Özel’in Almanya’dan sonra da Azerbaycan’a gitmesi planlanıyor.