Yazar ve çevirmen Fahriye Adsay gözaltına alındı

Yazar ve çevirmen Fahriye Adsay, Diyarbakır'daki evinde gözaltına alındı. Adsay’ın hangi gerekçe ile gözaltına alındığı öğrenilemedi. Selahattin Demirtaş, 2018'de Adsay'ın kitabını önermiş, "'Erkek aklını' veya 'erkek zihniyetini' konuşalım bu hafta. Birkaç twitle geçiştirilecek bir konu değil elbette. Bu nedenle, önerdiğim kitapları okuyarak işe başlayın bence sevgili erkekler" demişti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yazar ve çevirmen Fahriye Adsay’ın bugün sabah saatlerinde Diyarbakır’daki evine gelen polisler tarafından gözaltına alındığı öğrenildi.

Avesta Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Abdullah Keskin, sosyal medya hesabı üzerinden, yazar Fahriye Adsay’ın polislerce gözaltına alındığını duyurdu.

Keskin, “Yazar ve çevirmen Fahriye Adsay bu sabah saat 06:30’da polis tarafından evinden alınıp Diyarbakır TEM’e götürüldü. Adsay en son Tolstoy ve Gandhi’nin mektuplarını, ‘Bir Hintliye Mektup’u Kürtçeye çevirmişti. Bir an önce serbest kalmasını umuyoruz” ifadelerini kullandı. 

Adsay’ın hangi gerekçe ile gözaltına alındığı öğrenilemedi.

Adsay, Zarema Dergisi Genel Yayın Yönetmeni iken 25 Eylül 2016’da gözaltına alınmış ve kısa süre sonra serbest bırakılmıştı. İnsan ve toplum, kadın çalışmaları kategorilerinde eserleri bulunan Fahriye Adsay ayrıca önemli bazı eserleri de Kürtçe’ye çevirdi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, cezaevindeyken Twitter hesabından, 3 Aralık 2018'de paylaşılan açıklamasında Adsay'ın "Yezidi Kadınlar: Kültürel Sınırların Edilgen Taşıyıcıları" kitabını önermişti. 

Demirtaş, "'Erkek aklını' veya 'erkek zihniyetini' konuşalım bu hafta. Birkaç twitle geçiştirilecek bir konu değil elbette. Bu nedenle, önerdiğim kitapları okuyarak işe başlayın bence sevgili erkekler. Ayrıca herkes, bu konuda yapılmış çalışmaları birbirine hemen şu anda önersin lütfen" demişti. (HABER MERKEZİ)