Yalçın: Aşı karşıtı mitinge izin vermeyen kaymakam tayin edildi

Aşı karşıtı mitinge izin vermeyen Maltepe Kaymakamı Dallı, İzmit Derince’ye tayin edildi. Mitinge destek veren ABP Genel Başkanı Yalçın, kaymakamın tayinini mitinge izin vermemesine bağladı.

Aşı karşıtları, 11 Eylül'de İstanbul Maltepe'de miting düzenledi.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR – İstanbul Maltepe’de ‘Büyük Uyanış’ adıyla 11 Eylül’de yapılan aşı karşıtı miting başvurusunu, 3 Ağustos’ta ‘uygun görülmemiştir’ yazısıyla reddeden Kaymakam Meftun Dallı’nın 20 Ağustos’ta Kocaeli’nin Derince ilçesine tayin edildiği öğrenildi.

Maltepe Kaymakamlığı tarafından izin verilmeyen mitingin, İstanbul Valiliği’nden alınan onayla gerçekleştirildiğini belirten Anadolu Birliği Partisi (ABP) Genel Başkanı Bedri Yalçın kaymakamın mitinge izin vermediği için tayin edildiğini, mitingi yapabilmek için uzun süren bürokratik engelleri aştıklarını söyledi. Yalçın, “Miting yapmak anayasal hakkımız” diye konuştu.

‘KAYMAKAM BİZE KARŞI KARAR ALDI, VALİ İSE HAKKIMIZI VERDİ’

Yalçın, “Kaymakam miting talebimize olumsuz yanıt verdi. Siyasi Partiler Kanunu’na göre izin vermek zorunda. Belirli bir süre erteleyebilir ama sonuçta miting yapmak anayasal hakkımız. Kaymakam bize karşı karar aldı, vali ise hakkımızı verdi. Bize izin vermeyen Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı’nın aynı ay içinde verilen bir kararla görev yeri değişti, Kocaeli’nin Derince ilçesinde göreve başladı” dedi.

BAŞKA YERLERDE DE YAPILACAK

"Amacımız aşıyla ilgili dayatmalara karşı gelip hakkımızı aramak” diyerek aşı karşıtı mitinglerin farklı illerde devam edeceğini de duyuran Yalçın, “Türkiye’ye yeni bir kapı, yeni bir ufuk açmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

İÇİŞLERİ: KAYMAKAM GÖREV SÜRESİNİ TAMAMLADI

Yalçın'ın tayinin mitinge izin verilmediği için yapıldığını söylemesine İçişleri Bakanlığı'ndan yanıt geldi. Bakanlık açıklamasında Kaymakam Dallı'nın Maltepe ilçesindeki görev süresini tamamladığı için tayin edildiği ve tayin kararının mitinge izin verilmemesi kararından önce, 20 Ağustos'ta verildiği belirtildi. (YURT HABERLER)