WSJ: ABD'nin yaptırım uyguladığı Rus gemileri Türk limanlarına defalarca uğradı

ABD’nin yaptırım uyguladığı Rus gemilerinin Türkiye'deki limanlara 100'den fazla kez demir attığını yazan WSJ'de, "ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gerilmesine sebep olabilir” denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD merkezli The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Washington yönetiminin yaptırım uyguladığı Rus kargo gemilerinin düzenli olarak Türkiye'deki limanlarda durduğunu yazdı. ABD’nin yaptırım uyguladığı bazı Rus şileplerinin Türkiye’deki limanlara 100’den fazla kez demirlediğinin iddia edildiği haberde, bu durumun Ankara ve Washington arasındaki ilişkileri daha da gerebileceği değerlendirmesine yer verildi. 

'MOSKOVA'YA YAPTIRIM UYGULAMAYAN TEK ÜLKE'

“Gemilerin Türkiye’deki limanlara yanaşması, ABD ile NATO üyesi Türkiye arasındaki ilişkilerin gerilmesine sebep olabilir” ifadelerine yer verilen analizde, şöyle devam edildi: “ABD’nin yaptırım uyguladığı ve silah ve diğer mühimmat ve ekipman taşıyan Rus kargo gemileri Ukrayna savaşı başladığından beri sık sık Türk limanlarıyla iletişime geçiyor. Bu durum ABD ile NATO’da Kremlin’e yaptırım uygulamayan tek ülke olan Türkiye arasında gerilim yaratabilir.”

Gemicilik kayıtlarına dayandırılan haberde, yaptırım uygulanan gemilerin Mayıs 2022’den bu yana Türkiye limanlarına 100’den fazla kez demir attığı, gemilerin Karadeniz, Akdeniz ve Marmara Denizi’ndeki limanlarda durduğu ve bunların bazılarının Mısır, Suriye ve İran’a devam ettiğini diğerlerinin ise Türkiye-Rusya arasında gidip geldiği aktarıldı.,

'TÜRK ŞİRKETLERE YAPTIRIM UYGULANABİLİR'

Buna göre, Port Olya-1 isimli geminin geçtiğimiz yıl Türkiye’de görüldüğünü aktaran gazete, Port Olya-2 isimli geminin de geçen yıl en az 3 kez Türkiye’ye geldiğini belirtti. Haberde, bu uygulamaların ABD yaptırımlarını ihlal ettiği ve Washington'ın Rusya yaptırımlarını deldiği gerekçesiyle bazı Türk şirketlere yaptırım uygulayabileceği ileri sürüldü.

'ABD'NİN F-16 SATIŞINA ONAY VERMESİ BEKLENİYOR'

Ankara’nın Kiev ile Moskova arasında arabuluculuk yaptığına işaret eden WSJ, F-16 satışına da değindi: “ABD’nin Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yakması karşılığında 20 milyar dolarlık yeni F-16 savaş uçaklarının satışına onay vermesi bekleniyor.” (DIŞ HABERLER)