Wagner: ABD ve Türkiye vatandaşlarının cenazelerini gönderiyoruz

Rus paralı asker grubu Wagner’in kurucusu Prigojin, Bahmut’taki çatışmalarda ölen bir ABD vatandaşı ile patlatılan bir binada ölü bulunan Türkiye vatandaşının cesetlerini gönderdiklerini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya-Ukrayna savaşında Rusya safında savaşan Rus paralı asker grubu Wagner’in kurucusu ve lideri Yevgeniy Prigojin, bir video mesaj yayınlayarak Ukrayna’nın Bahmut kentindeki çatışmalar sırasında öldürülen bir ABD vatandaşı ile patlatılan bir binada ölü bulunan bir Türkiye vatandaşının cenazelerini gönderdiklerini duyurdu.

Reuters’ın aktardığına göre, Türkiye ve ABD bayraklarına sarılmış iki tabutun arkasında konuşan Prigojin, “Bir Amerikalı’nın cesedi ile bir Türkiye vatandaşının cesedini tutuklularla birlikte geri gönderiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘BİNA UKRAYNA GÜÇLERİ TARAFINDAN HAVAYA UÇURULDU’

Prigojin, ABD vatandaşının Bahmut'un ‘yuva’ olarak bilinen bölgesindeki çatışmalarda öldüğünü, Türkiye vatandaşının ise Ukraynalı güçlerin havaya uçurduğu bir binanın enkazında bir Türk kadınla birlikte ölü bulunduğunu iddia etti.

Prigojin’e göre, Türk kadının cesedine ise ulaşılamadı. Prigojin, hayatını kaybeden ABD vatandaşının ABD özel kuvvetlerinden eski asker Nicholas Maimer olduğunu söyledi. 

WAGNER, 20 MAYIS'TA BAHMUT'U ELE GEÇİRDİKLERİNİ AÇIKLAMIŞTI

Wagner lideri Prigojin, çatışmaların özellikle son aylarda şiddetlendiği Ukrayna'nın Bahmut kentinin ele geçirildiğini 20 Mayıs’ta duyurmuştu. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise Japonya'nın Hiroşima kentinde düzenlenen G7 zirvesinde yaptığı açıklamada, Bahmut'un Rusya tarafından işgal edilmediğini söylemişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Bahmut’u ele geçirdiğini açıklayan Wagner'i tebrik eden bir açıklama yapmıştı. (DIŞ HABERLER)