Van'da eylem yasağı 4 güne çıkarıldı: 25 Kasım yürüyüşüne engel

Van Valiliği, dört aydır aldığı yasak kararlarını bu hafta da dört güne çıkardı. Yasak kararı, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nü de kapsıyor.

Van'da 4 aydır düzenli olarak gösteri ve eylem yasağı uygulanıyor.
Google Haberlere Abone ol

VAN - Van Valiliği tarafından son dört aydır aralıksız her hafta sonu uygulanan eylem, etkinlik, açık hava toplantı ve gösteri yürüyüşü yasağı devam ediyor. Geçtiğimiz hafta olduğu gibi, yasak bu hafta da dört güne çıkarıldı. Yasağa göre, 25-28 Kasım tarihleri arasında 'valilik ve kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinlikler hariç' gösteri yürüyüşleri yasaklandı. 

GEMLİK YÜRÜYÜŞÜ'NE İZİN VERİLMEDİ

Van Valiliği'nin uyguladığı yasak gerekçe gösterilerek, kentte düzenlenen birçok eylem ve etkinliğe izin verilmedi. Başta, İnsan Hakları Derneği Van Şubesi'nin (İHD) her cumartesi günü, Cumartesi İnsanları'na destek için gerçekleştirdiği basın açıklamaları olmak üzere, geçtiğimiz haftaki Gemlik Yürüyüşü'ne de engel getirildi.

İZİN VERİLEN GAZZE YÜRÜYÜŞÜ'NDE BİR İŞ YERİNİN CAMLARI KIRILMIŞTI

Geçtiğimiz hafta HEDEP, HDP, DBP, TUHAY-DER ve MEBYA-DER'in Van'da düzenlemek istediği Gemlik Yürüyüşü'ne, polis eylem ve etkinlik yasağını gerekçe göstererek izin vermemiş ve burada yürüyüşe katılan parti ve STK'lerin yöneticileri ve üyelerinden oluşan çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Ancak, aynı tarihte, Van Filistin'e Destek Platformu öncülüğünde düzenlenen Gazze'ye Işık Ol Yürüyüşü'ne izin verilmiş ve kentin en büyük iki caddesi, trafiğe kapatılmıştı. Valilik tarafından uygun görülen bu yürüyüş sırasında Maraş Caddesi üzerinde bulunan bir iş yerine saldırı olmuştu. 

Van Valiliği'nin yasak kararının bu hafta, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'ne denk gelmesi tepkilere neden oldu.

Van Valiliği'nin 25-28 Kasım 2023 tarihleri arasında geçerli olan yasağa ilişkin duyurusunda şu ifadelere yer verildi: “Van ili coğrafi sınırları içinde valilik ve kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinlikler hariç olmak üzere 25 Kasım’dan geçerli 28 Kasım tarihi de dahil 4 gün süreyle 2911 sayılı ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’ hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantıları aynı kanunun ilgili hükümlerine istinaden, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ise 5442 sayılı ‘İl idaresi Kanunu’nun 11. maddesinin (a) ve (c) fıkra hükümleri gereğince belirtilen tarihler arasında yasaklanmıştır.”