Valiliğin tazminat talebi reddedildi: Cemevi kamusal hizmet yürütüyor

Cemevinin kamu arazisine yapıldığını söyleyen İstanbul Valiliği'nin talep ettiği tazminat mahkemede reddedildi. Mahkeme Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin kamusal faaliyetlerini vurguladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -İstanbul Valiliği'nin Gaziosmanpaşa Karayolları Bozukkemer Mevkii'nde bulunan cemevinin kamu arazisine yapıldığı iddiasıyla tazminat istediği davada karar çıktı.

Valilik, üzerinde cemevi bulunan Hazine arazisinin ‘işgal edildiği’ iddiasıyla Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nden ecrimisil (gayrimenkulün, sahibinin izni olmaksızın kullanılması sonucu oluşan tazminat hakkı) istemiş dernek de bu konuyu yargıya taşımıştı.

KRT'nin haberine göre, 6. İdare Mahkemesi'nde görülen duruşmada mahkeme, cemevinin, “İnanç ve kültür hizmeti yürüttüğüne, bunun kamusal bir hizmet olduğu" yönünde karar verdi.

Kararda, dava konusu hazineye ait ecrimisil istemine konu alanın 'cemevi binası olarak kullanıldığı, kullanım şekli itibari ile kurumsal ve ticari bir kullanım olmadığı, kamu arazisinin yine kamunun hak ve menfaati için inanç ve kültür hizmetlerinin ifası kapsamında, davacı dernek tarafından bir nevi kamusal hizmetin yürütüldüğü alan olarak kullanıldığı, kullanım niteliğinin toplumsal etkileşim ve dayanışmanın teminini kapsar şekilde kamusal fayda içerdiği' ifade edildi.(HABER MERKEZİ)