Ukrayna'nın dört bölgesinde 'Rusya'ya bağlanma' referandumları başladı

Ukrayna'da Rusya'nın kontrolünde bulunan Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgelerinde Rusya'ya bağlanmak için düzenleneceği açıklanan referandumlar başladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgelerinde Rusya’ya bağlanmak için düzenleneceği duyurulan referandumlar başladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sonuçlarını destekleyeceklerini belirttiği referandumlar 27 Eylül’e kadar sürecek.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, referandum kararlarına tepki göstererek, "Sahte referandumlar hiçbir şeyi değiştirmeyecek" ifadesini kullanmıştı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı da "Ukrayna'nın Rus kontrolü altındaki bazı bölgelerinde tek taraflı referandumlar düzenlenmesi yönündeki girişimlerden endişe duymaktayız" açıklamasında bulunmuştu.

ABD Başkanı Joe Biden ise referandumların, Birleşmiş Milletler Anlaşması'nın "ciddi bir ihlali" olduğunu söylemişti.

Referandum sonucunda Rusya’nın söz konusu bölgeleri ilhak etmesi bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk yönetimleri ile Herson ve Zaporijya kentlerinde 23 Eylül'de Rusya'ya katılmak için referandum düzenleneceği duyurulmuştu. Donetsk ve Luhansk'ın bağımsızlığını desteklediklerini açıklayan Rusya Devlet Başkanı Putin, dün 'kısmi askeri seferberlik' ilan etmişti. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, 'kısmi seferberlik' kapsamında toplam 300 bin yedek askerin göreve çağrılacağını söylemişti. Eski Rusya Devlet Başkanı ve şimdiki Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev de Rusya'nın stratejik nükleer silahlar da dahil olmak üzere kendisine katılan bölgeleri her anlamda savunmaya hazır olduğunu ifade ederek "Batı'nın ve genel olarak tüm NATO ülkelerinin Rusya'nın kendi yolunu seçtiğini anlaması gerekiyor" demişti. (HABER MERKEZİ)