Uğur Şahin'den korona açıklaması: Başını ezeceğiz

Korona virüsüne karşı yüzde 90 etkili olduğu duyurulan aşıyı geliştiren BioNTech şirketinin CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, Covid-19 aşısının 'virüsün başını ezip, dünyayı esir alan salgına son vereceğinden emin olduğunu' söyledi. Şahin, aşının üçer hafta arayla iki doz halinde yapılacağını ve en az bir yıllık koruma sağlayacağını aktardı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsü aşısı çalışmalarında ilk klinik deneylerden başarılı sonuçlar aldığını açıklayan Almanya merkezli BioNTech şirketinin CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, aşının 'korona virüsü salgınını bitireceğini' söyledi. Şahin, geliştirdikleri Covid-19 aşısının 'virüsün başını ezip, 2020'de dünyayı esir alan salgına son vereceğinden emin olduğunu' ifade etti.

Şahin, şirketin baş tıp danışmanı ve eşi Özlem Türeci ile haberi aldıklarında 'çay eşliğinde oturup biraz sohbet ettiklerini' dile getirdi ve "Rahatlamak çok iyi bir histi" dedi. 

Pfizer ile BioNTech pazartesi günü yaptıkları basın açıklamasında, aşı denemelerinin faz 3 aşamasında, gönüllü deneklerin yüzde 90'ında hastalığın gelişmesinin önlendiğini ve bu oranın beklenenden daha iyi bir sonuç olduğunu kaydetimişti. Ancak, deneme sonuçları henüz tüm detaylarıyla açıklanmadığı için, aşının semptomsuz enfeksiyonlarda da etkili olup olmadığı sorusu yanıtlanmış değil.

'VİRÜSÜ YENECEĞİNİ BİLİYORUZ'

Bu konuda iyimser olduğunu söyleyen Şahin, "Eğer soru bu aşıyla pandemiyi durdurup durduramayacağımız ise buna cevabım evet, çünkü semptomlu enfeksiyonlardan bile korunma sağlaması büyük bir etki yaratacaktır" dedi. Deneme çalışmalarının sonuçları açıklanıncaya değin aşının bağışıklık sisteminde yeterince güçlü bir tepki tetikleyip tetiklemeyeceğinden emin olmadıklarını belirten Şahin, "Aşının bu virüsü yeneceğini biliyoruz artık" diye konuştu.

'VİRÜSÜN HÜCRELERE GİRİŞİNİ ENGELLİYOR'

55 yaşındaki Şahin, geliştirdikleri aşının etkisine dair elde edilen sonuçlar nedeniyle, henüz resmen kanıtlanmış olmasa da, aşının virüsün bulaşmasını da önleyeceğine inandığını ifade etti. Aşının 'birden fazla şekilde' korona virüsüne saldırdığını belirten Şahin, "Covid-19'un hücrelerimize girişini engelliyor. Ama virüs bir şekilde girmiş bile olsa, o zaman da hücrelerin virüsün kafasına vurup ortadan kaldırmasını sağlıyor. Bağışıklık sistemini bu iki savunma hareketini yapacak şekilde çok iyi eğittik. Artık biliyoruz ki virüs bu mekanizmalara karşı kendisini savunamaz" diye konuştu.

Aşının etkinliğiyle ilgili bazı önemli soruların önümüzdeki haftalarda ve aylarda yanıtlanabileceğini söyleyen Şahin, semptomsuz enfeksiyonları da durdurup durduramayacağı sorusunun yanıtının ise bir yılı bulabileceğini kaydetti.

'HIZLI TEPKİLER SAYESİNDE SÜREÇ KISALDI'

Konvansiyonel aşılarda virüsten genetik bilgi alınıp insan hücresinde bunlar çoğaltılırken, mRNA olarak bilinen yöntemde sadece virüsün genetik kodu yeterli oluyor, bu nedenle aşının üretim sürecinin üç ay kısaldığı belirtiliyor. Şahin, Pfizer'ın geniş piyasalar için aşı üretimi deneyimi ile ilaçlarla ilgili düzenlemeleri yapan sağlık yetkililerinin hızlı tepkisi sayesinde aşı geliştirme sürecinin yıllar yerine sadece 10 ay sürdüğünü söylüyor.

'EN AZ BİR YILLIK KORUMA SAĞLAYACAK'

Aşının farklı yaş gruplarına farklı koruma düzeyleri sağlayıp sağlamayacağı sorusunun yanıtının üç hafta içinde belli olacağını ifade eden Şahin, farklı etnik gruplar üzerinde farklı etki gösterip göstermeyeceğinin de henüz netlik kazanmadığını söyledi. Şahin, aşının üçer hafta arayla koldan iki doz halinde yapılacağını ve böylece en az bir yıllık koruma sağlayacağını kaydetti.

'ARAŞTIRMALAR SİYASİ ARAÇ OLMAMALI'

Aşı denemelerinin sonuçlarını pazar akşamı aldıklarını belirten Şahin, 'kafamızdan büyük bir yük kalktı' ifadelerini kullandı: "İlaç araştırmaları asla siyasi bir araç olmamalı... Bilgi gizlemek etik olmazdı. Bizim için önemli olan aşı geliştiriyor olmamız ve siyaset yapmıyor oluşumuz."

Pazartesi günü sonuçların açıklanması ardından BioNTech şirketinin hisseleri hızla arttı. Şirketin değeri 30 milyar dolara yaklaştı. Ancak Şahin paranın şimdilik sadece 'kağıt parçaları üzerindeki rakamlar olduğunu' söyedi: "Paramızla ilerde ne yapacağımızı düşüneceğimiz zaman gelecek. Genellikle yeni bir şey yaratan insanlar tekrar yeni bir şey daha yaratmak ister. Bunun ne olduğuna karar vermemiz gerekecek, bir vakıf mı yoksa özel bir proje mi olacağına." (BBC Türkçe)