Dardanel’de ‘etnik ayrımcılık’ iddiası

Çanakkale’de faaliyet gösteren Sosyal Dışlanmayı ve Ayrımcılığı Önleme Derneği Başkanı Hüseyin Çay, Dardanel Önentaş Gıda Sanayi’nde, iş başvurusu yapan roman kadınlara yönelik etnik ayrımcılık yapıldığını ifade etti. Neden işe alınmadıklarını soran kadınlara “Roman olduğunuz için işe alınmıyorsunuz” dendiğini aktan Çay, nerede olursa olsun, etnik ayrımcılığı kınadıklarını dile getirerek, hukuki olarak haklarını arayacaklarını belirtti.

Google Haberlere Abone ol

Seçkin Sağlam

ÇANAKKALE - Dardanel’in, işçi alımı ilanları üzerine başvuruda bulunan kadın işçilere etnik ayrımcılıkta bulunduğu ileri sürüldü. 6-7 kişilik işçi kadın grubunun iş başvurusu için gittikleri Dardanel’de, “Roman olduğunuz için işe alınmıyorsunuz” cevabı aldıkları belirtildi. Söz konusu iddialar üzerine araştırma yapan ve işçi kadınlarla görüşen Sosyal Dışlanmayı ve Ayrımcılığı Önleme Derneği Başkanı Hüseyin Çay, bu durumu kayıt altına aldıklarını ifade ederek, “Skandal” yorumunda bulundu.

Hüseyin Çay

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Çay, “Özgürlüğün ve Barışın kenti Çanakkale’mizde yaşanan etnisite kökenli bir skandalla karşı karşıyayız. Çanakkale merkeze bağlı Kepez beldesinde faaliyette bulunan Dardanel Önentaş Gıda Sanayi fabrikası sebze bölümüne işçi alımlarıyla ilgili Fevzipaşa Mahallemizdeki Roman kadınlarımız sabahın erken saatlerinde taşeron firma tarafından fabrika bahçesinde hiçbir şekilde başvuruları alınmayarak ve hiçbir mülakata tabi tutulmadan daha karşıdan geldikleri sırada işe alınmadıkları söyletilmiştir. Nedenini soran kadınlarımızın aldıkları cevap ‘Roman olduğunuz için işe alınmıyorsunuz’ şeklinde olmuştur. Başvuru formu doldurulmasına dahi izin verilmeyerek, kimliklerine bakılmadan, iş deneyimlerinin konuşulmadığı bir ortamda, fabrikanın insan kaynakları müdürü tarafından taşeron firmaya Roman oldukları için işe alınmadıklarını söyletilmesiyle kadınlarımız, fabrikanın bahçesinde öylece kalakalmışlardır” dedi.

'İŞ İÇİN ARANDIĞINDA ROMAN OLUP OLMADIĞI SORGULANMASI SKANDALDIR'

“Daha sonra taşeron firma bir kadınımız tarafından iş için arandığında Roman olup olmadığının sorgulanması ses kaydımızda mevcuttur ve bu daha büyük bir skandaldır” diyen Çay, “İnsan Kaynakları departmanıyla görüşme gerçekleştirdiğimizde kadınlarımızdan özür dileyerek firmanın böyle bir ayrımcılık yapmasının mümkün olmayacağını bildirildi. Bu cevap, taşeron firmanın densizliği olarak bize lanse etmesi tansiyonu bir nebze düşürmüş ise de sebze bölümüne alım olmadığını söylendiği halde, 3 gündür işçi alımlarının devam etmesi tansiyonun tekrar yükselmesine neden olmuştur. Bu ayrımcılığın Çanakkale’mizde yaşanmasını kınıyoruz özellikle köklü bir yerel firmamız tarafından yapılmasını daha şiddetli bir şekilde kınıyoruz. Olayın takipçisiyiz. Konuyla ilgili hukuki süreçleri başlatmayı düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.