Valilik koronalı komşuyu haber veriyor

Edirne'de korona virüsü teşhisi konulan hasta ve komşuları cep telefonlarına gönderilen mesajla her gün uyarılıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Edirne'de Vali Ekrem Canalp'in talimatıyla 2 Nisan'da oluşturulan sistemle Covid 19 teşhisi konulan kişinin lokasyonu baz alınarak hem hastaya hem de komşularına bilgilendirme mesajı atılıyor.

Sistemle hastaya, "İzolasyon süresi boyunca komşu ziyaretleri yapmayınız ve ziyaret taleplerini kabul etmeyiniz. Lütfen uyarıları dikkate alınız" mesajı gönderiliyor. Covid 19 tedavisi gören hastanın komşularına da, "İkamet ettiğiniz meskene komşu bir meskende korona virüsü hastası bulunmakta olup hastaya ait her türlü bakım, tedavi, takip ve denetim hizmeti sağlık kuruluşlarımız tarafından verilmektedir. Kendinizin ve sevdiklerinizin sağlığı için daha dikkatli ve hassas davranınız" mesajı ulaştırılıyor.

Edirne İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Alaaddin Uğur, kentte mart ayında toplanan ilk Pandemi Koordinasyon Kurulu'nda Vali Canalp'in pozitif hastaya yakın ikamettekilere bilgilendirme yapılması yönünde talimatı olduğunu belirtti.

2 NİSAN'DAN BU YANA UYGULANIYOR

Pozitif hastalara komşu kişilerin durumdan haberdar edilerek bilgilendirilmesi için bir program uygulandığını ifade eden Uğur, şunları kaydetti:

"Sistemin tesisine yönelik çalışmaların sorumluluğu İl Özel İdaresine tevdi edilince, biz de belediye, TREDAŞ, Gazdaş ve Nüfus Müdürlüğü gibi vatandaş odaklı hizmet veren kurumlarla iletişime geçip, adrese dayalı yönetim bilgi sistemi verilerini çektik. Ardından bu veriler çok kısa süre içerisinde geliştirilen bir bilgisayar programına transfer edilerek kullanıma hazır hale getirildi. Program sayesinde, 02 Nisan'dan bu yana Sağlık Müdürlüğü tarafından günlük olarak bildirilen vakalar, program yetkilisi personel tarafından sisteme girilmekte ve sistem otomatik olarak hastanın ve komşularının meskenlerini bularak, hasta için ayrı, komşular için ayrı oluşturulan bilgilendirme mesajlarını cep telefonlarına göndermektedir." (HABER MERKEZİ)