Diyarbakır Barosu: Gazeteci Aykol fikirlerinden dolayı tutuklandı

Diyarbakır Barosu öldürülen başkanları Tahir Elçi için adliye önünde etkinlik düzenledi. Etkinlikte konuşan Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, Hüseyin Aykol’un gazetecilik faaliyetlerinden dolayı tutuklandığını söyledi.
Diyarbakır Barosu, Tahir Elçi için 184. eylemini yaptı.

DİYARBAKIR – Tahir Elçi’nin faillerinin bulunması için her hafta Diyarbakır Adliyesi önünde eylem yapan Diyarbakır Barosu, gazeteci Hüseyin Aykol’u cezaevine konulmasına tepki gösterdi. Tahir Elçi için 184’üncüsünü eyleme Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın ve avukatların yanı sıra Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Diyarbakır İl Başkanı Ramazan Karakaya da katıldı.
Etkinlikte konuşan Baro Başkanı Cihan Aydın, Tahir Elçi soruşturmasında bir aşama kaydedilmediğini belirterek “Yaşanan belirsizlik, keyfilik ve  cezasızlıktan kaynaklanan bu sorunların ortadan kalkması gerekiyor” dedi. Aydın, Tahir Elçi soruşturmasında failler yargı önüne çıkarılıp hak ettikleri cezayı alana kadar etkinliklerini sürdürmeye devam edeceklerini söyledi.

Aydın, Türkiye’nin avukatlar ve gazeteciler için son derece tehlikeli bir ülke haline geldiğini ifade ederek şöyle konuştu: “Avukatlar mesleki faaliyetlerinden kaynaklı yaşamını yitiriyor. Daha iki gün önce İstanbul Barosu üyesi meslektaşımız Avukat Hüseyin Yama, mesleki faaliyetleri nedeniyle katledildi. Bu cinayeti işleyen ise maalesef birçok defa olduğu gibi müvekkili veya davanın karşı tarafı. Gazeteci Hüseyin Aykol fikirlerinden kaynaklı gözaltına alınıp tutuklandı. Hakkında çok sayıda dava da açılmış durumda. Tamamı gazetecilik faaliyetlerinden kaynaklı. Bir an önce bu konuda bir düzenleme yapılması gerektiği kanaatindeyiz. Fikir ve ifade özgürlüğü konusunda bir düzenleme yapılmasının zorunluluk arz ettiğini ve ivedilikle bunun çözülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bir diğer önemli konu mesleki faaliyetleri nedeniyle öldürülen avukatların dosyalarının titizlikle ve ivedilikle yapılmasını talep ediyoruz. Avukatlar kamu görevini yerine getiren bir meslek grubu. Dolayısıyla avukatlara yapılan saldırıları kamu görevlilerine, Cumhuriyet Savcılarına, hakimlere yapılmış gibi değerlendirilip öyle soruşturulmasını talep ediyoruz.”
Açıklamanın ardından grup oturma eylemi yaptı.