Komadaki hakim sadece kızını duyuyor

Önce kalbi duran sonra komaya giren Bursa Bölge İdare Mahkemesi'nde hakim olarak görev yapan Esra Sarıkaya Konaş 116 gündür yoğun bakımda. Konaş, 20 aylık olan kızı Ela'nın sesini duyunca tepki veriyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bursa'da Bölge İdare Mahkemesi'nde hakim olarak görev yapan 40 yaşındaki Esra Sarıkaya Konaş'ın kalbi, geçtiğimiz Temmuz ayında uykudayken durdu. Hastanede yapılan müdahale sonucu yaşama döndürülen Konaş, beynine bir süre oksijen gitmediği için komaya girdi. 116 gündür yoğun bakımda tedavi gören hakim, sadece, 20 aylık olan kızı Ela'nın sesini duyunca tepki veriyor.

Konaş'ın en büyük hayali, hakim olmaktı. Öyle de oldu. Hukuk Fakültesi'ni başarı ile bitirdikten sonra hakim olan Konay, 2013 yılında Muğla'da görev yaparken Orman Mühendisi Egemen Konaş ile tanıştı. Çift, yaklaşık 1,5 yıl süren arkadaşlığın ardından evlendi. Esra Sarıkaya Konaş, 20 ay önce dünyaya getirdiği kızına ise 'Ela' adını verdi. Geçtiğimiz yıl temmuz ayında, Konaş'ın tayini Orman Bakanlığı'nda Mühendis olarak çalışan eşi Egemen Konaş ile Bursa'ya çıktı.

Konaş'ın yaşamı, Temmuz ayında değişti. Uyurken eşinin hareketsiz durduğunu gören Egemen Konaş tepki almayınca hemen 112 Acil Servis'ten yardım istedi. Sağlık çalışanları Konaş'ın duran kalbini suni teneffüs yaparak çalıştırdı. Cihaza bağlı olarak Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne getirilen Konaş yoğun bakıma alındı. Burada 116 gündür komada olan Konaş, sadece 20 aylık kızı Ela'nın sesini duyunca veriyor. Doktorların durumunun çok ağır olduğunu söylediği eşinin sözlerine gözlerini kırparak, parmağını oynatarak yanıt vermek istediğini belirten Egemen Sarıkaya, "Esra, Ela'nın sesini duyunca farklı oluyor. Vücudunu hareket ettirip kafasını kaldırmak istiyor" dedi.

'SAĞLIK BAKANLIĞI'NIN ÖZEL İZNİ GEREKİYOR'

En büyük isteğinin eşinin yaşaması olduğunu söyleyen Egemen Konaş, "Çok sıkıntı çektik. Esra'nın tedavisinde kök hücrenin çözüm olduğu söyleniyor. Çok pahalı bir tedavi sistemi olan kök hücre için Sağlık Bakanlğı'nın özel izni gerekiyor. Bu konuda gerek Sağlık Bakanlığı'ndan gerekse Esra'nın görev yaptığı Adalet Bakanlığı'ndan yardım bekliyoruz" dedi. (BURSA/DHA)