Türkiye OECD sınavından çaktı!

PISA 2015 (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) sonuçları açıklandı. Türkiye bu yıl da son sıralarda.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından her üç yılda bir gerçekleştirilen ve uluslararası ölçekte fen, matematik ve okuma becerilerini ölçen en önemli sınavlardan biri olan PISA 2015 (Ulusalararası Öğrenci Değerlendirme Programı) sonuçları açıklandı.

BirGün gazetesinin haberine göre, OECD üyesi 35 ülke ile beraber üye olmayan 37 ülkenin katıldığı programda Türkiye bu yıl da son sıralardaki yerini korurken Singapur üç alanda da liderliği kimseye bırakmadı.

TÜRKİYE SON SIRALARDA

Açıklanan sonuçlara göre Türkiye, fen bilimleri alanında OECD ortalamasının 493 puan olduğu çalışmada Türkiye 425 puanla 72 ülke arasında 53. oldu.

Öte yandan Türkiye'nin bir önceki çalışmaya göre okuma becerileri alanındaki puanının düşüşü çarpıcı. Türkiye, okuma becerilerinde 2012 yılında yapılan çalışmadaki ortalama trend puanının 18 puan altında kalarak okuma becerileri alanında 428 puanla 51. oldu.

Matematik alanında yapılan çalışmada ise Türkiye, OECD ortalaması olan 490 puanın 70 puan altında kalarak, 420 puanla 50. sırada yer aldı.

Türkiye her üç alanda da Lübnan, Dominik Cumhuriyeti, Katar, Gürcistan, Trinidad Tobago gibi ülkeleri geçmeyi başarabildi.