Emniyet, Yüksekdağ'ın evine baskını doğruladı

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın İstanbul’daki evine yapılan baskınla ilgili emniyetten açıklama geldi.

DUVAR – İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ne (ESP) yönelik operasyonlar kapsamında HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın evine baskın düzenlendiğini kabul etti. Baskının evde kalan Fadime Ç. isimli bir şahsa yönelik yapıldığı belirtildi.

“KOBANİ’DEN GELDİ”

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Sol bir terör örgütünün üst düzey yöneticileri ile örgütün silahlı yapılanmasında faaliyet gösteren, Suriye’nin Ayn-El-Arap (Kobane) bölgesinde silahlı eğitim alıp silahlı/bombalı eylem gerçekleştirmek için ülkemize dönen, ilimizde örgütün organizesinde gerçekleştirilen korsan gösteri ve cezalandırma eylemlerine katıldıkları tespit edilen şüphelilerin yakalanmalarına yönelik 23 adrese eş zamanlı olarak yapılan operasyonlarda 13’ü ilimizde 1’i Sivas’da olmak üzere toplamda 14 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştır” ifadeleri kullanıldı.

ADRESTE BULUNAMADI

“HDP Eş Başkanı ve Milletvekili Figen Yüksekdağ Şenoğlu’na yönelik bir adli süreç işletildiği” yolundaki haberlerin gerçeği yansıtmadığının belirtildiği açıklamada, “Eyüp Karadolap Mahallesi’nde sol bir terör örgütünün faaliyetleri içerisinde yer aldığı değerlendirilen şüphelilerden Fadime Ç.’nin bulunabileceği adrese yakalama maksatlı operasyon düzenlenmiştir. Ancak operasyon anı itibariyle adı geçen kişinin sözü edilen adreste yakalanması mümkün olmamıştır” denildi.

“İDARİ UYGULAMA SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ Şenoğlu’nun eşi S.Ş ve beraberindeki E.O’nun da bulunduğu bahse konu adreste yapılan operasyon kapsamında aranan Fadime Ç.’nin de kaldığı, ancak operasyon anı itibariyle bu eve gelmediği öğrenilmiştir. Evde kalanlardan alınan bu bilgi üzerine evde yapılan kontrolde Fadime Ç.’nin kullandığı belirtilen odada bahse konu kişinin pasaport ve özel eşyalarının bulunduğu görülmüş, hedef olarak aranan kişinin belirlenen adresinin doğruluğu da teyid edilmiştir. Adı geçen milletvekili ve eşiyle ilgili herhangi bir adli ve idari uygulama söz konusu değildir.”