YEREL HABER

‘Namaz kılmayan hayvandır’ sözüne suç duyurusu

TRT 1'de "Namaz kılmayan hayvandır" cümlesini sarf eden Prof. Dr. Mustafa Aşkar hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - TRT 1'de yayınlanan Ramazan Sevinci programında, “Ayette de bunu söylüyor, ağır gelmesin. Namazı hayvanlar kılmaz, namaz kılmayan da hayvandır” cümlesini sarf eden Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Aşkar hakkında "Halkın bir kesimini aşağılama" ve "Hakaret" iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu.

Avukat Cemal Yücel'in Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı suç duyurusu dilekçesinde, "Ben yaşamım boyunca hiç namaz kılmadım. Türkiye'de 36 ilde yapılan bir araştırmaya göre, 2015 yılı itibariyle namaz kılmayanların oranı yüzde 27.5 olarak tespit edilmiştir. Dünyada hiç namaz kılmayanların oranı ise en az yüzde 85 civarındadır. Söz konusu kişi, 'namaz kılmayan hayvandır' demek suretiyle hem bana hem de hiç namaz kılmayan milyarlarca insana hakaret kastı ile 'hayvan' demiştir" denildi.

"ÖZGÜRLÜĞE SALDIRI"

"Hayvan" sözcüğünün, insana söylenmesi durumunda, Yargıtay kararlarında hakaret olarak kabul edildiğine dikkat çekilen dilekçede, AK Parti mitingine katılanlara yönelik hakaret içeren sözler söyleyen bir kişinin daha önce cezalandırıldığı örneğine yer verildi.

Aşkar hakkında derhal soruşturma başlatılması talep edilen dilekçede, "Bu şahıs yalnızca bize hakaret etmekle yetinmemiş, aynı zamanda insanlığın büyük mücadelelerle kazandığı bir dine inanma veya inanmama özgürlüğüne de saldırmıştır. Bu tip sözlere yargı tarafından geçit verildiği sürece ülke inananlar ve inanmayanlar şeklinde bölünme ve birbirine düşmanlaşma tehlikesi içine girecektir" ifadelerine yer verildi.

"SORUŞTURMA AÇILSIN"

Dilekçede, Prof. Dr. Mustafa Aşkar hakkında, Türk Ceza Kanunu 125'inci maddesinde yer alan, "Şahsa karşı hakaret" suçu ile 216'ncı maddesinde yer alan "Halkın bir kesimini sosyal sınıf,din, ırk, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçlarından soruşturma açılması talep edildi.(DHA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR