Tünelde mahsur 41 işçiye son 15 metre: Sondaj makinesi yine zarar gördü

Hindistan'da 12 Kasım'da çöken tünelde mahsur kalan 41 işçiye ulaşmak için son 15 metre kaldığı tahmin ediliyor. Sondaj makinesinin zarar görmesiyle sekteye uğrayan çalışmalar bugün devam edecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hindistan'ın Uttarakhand eyaletinde inşaatı süren bir tünelde 12 Kasım'da yaşanan kısmi çökme sonucu mahsur kalan 41 işçi hakkında açıklama yapan yetkililer, çalışmalarda kullanılan sondaj makinesinin tekrar zarar gördüğünü, fakat sondaj çalışmalarının yakın zamanda içinde yeniden başlayacağını bildirdi.

Reuters'ın haberine göre, kurtarma ekipleri, işçileri 23 Kasım Perşembe günü tünelden çıkarmayı umuyordu. Fakat sondaj cihazının yerleştirildiği platformun zarar gördüğünün anlaşılması üzerine sondaja ara verildi. Hükümetin açıklamasına göre, ardından makineye metal bir borunun sıkıştığı, bunun da yeniden bir montaj çalışmasını gerektirdiği anlaşıldı.

'ÖNÜMÜZDEKİ 5 METRELİK ALANDA METAL BİR ENGEL YOK'

Tünel projesi yetkililerinden Bhaskar Khulbe, sondajı yapılması gereken yaklaşık 15 metrelik bir alan kaldığını tahmin ettiklerini, radar ile yaptıkları incelemelerde önlerindeki 5 metrelik mesafede metal bir engele rastlanmadığını bildirdi.

Basına konuşan Khulbe, "Bu konuda oldukça olumluyuz. Bu, sondajın düzgün bir şekilde ilerlemesi gerektiği anlamına geliyor. Çok daha umutluyuz" diye konuştu. Khulbe, sondajın yerel saatle 11.30'da (TSİ 09.30) devam etmesini beklediğini belirtti.

Kurtarma çalışmalarında kullanılan sondaj makinelerinden biri daha önce de zarar görmüş, bunun üzerine bölgeye yeni bir makine getirilene kadar çalışmalara ara verilmişti.

İŞÇİLERİN İLK GÖRÜNTÜLERİ YAYINLANDI

Bugün itibarıyla 13 gündür devam eden kurtarma çalışmaları kapsamında 20 Kasım'da tünel enkazına 15 santimetre çapında ikinci bir boru yerleştirilmiş, bu borunun içinden pişmiş gıdanın yanı sıra enkaza endoskopik bir kamera sarkıtılmıştı. Bu şekilde çekilen ve yetkililer tarafından paylaşılan 30 saniyelik videoda, kask ve işçi kıyafetleri giyen yaklaşık 10 erkeğin kameranın önünde durduğu görülmüştü. Kimlik tespit için kendilerini tanıtmalarının istenmesinin ardından teker teker kameranın önüne gelen işçiler, burada kendilerine aynı yolla gönderilen telsizler aracılığıyla konuşarak kendilerini tanıtmıştı. 

Ne olmuştu?

Hindistan'da 12 Kasım'da yol çalışması sırasında inşaatı devam eden tünelin bir kısmı çökmüştü. Yetkililer, enkazda en az 40 işçinin mahsur kaldığını, boru aracılığıyla işçilere oksijen ve yiyecek tedarik edildiğini ifade etmişti. Enkaz altındaki işçilerden bazılarında sağlık sorunları başladığı bildirilmişti. İşçi sayısı daha sonra 41 olarak revize edilmişti.

Bir haftadır devam eden çalışmalar esnasında tünelin içinden gelen çatlama sesi üzerine sondaj makinesinin hasar gördüğünü tespit eden yetkililer, kurtarma çalışmasını durdurmuş, çalışmaların kaldığı yerden devam edebilmesi için yeni makinelerinin bölgeye gelmesini beklediklerini aktarmıştı. Afet yönetimi yetkilisi Devendra Patwal, enkaz kaldırma çalışmalarının şimdiye kadar 24 metre ilerlediğini ifade etmişti. Patwal, işçilerin yaklaşık 60 metre derinlikte olduğunu tahmin ediyor. (DIŞ HABERLER)