Tünel çalışmasında ortaya çıkan 2 bin yıllık tarih

Denizli Pamukkale'deki tünel çalışması sırasında ortaya çıkan 2 bin yıllık tarihi yerleşim alanında kazılar sürüyor. İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Akyol "Helenistik, Roma ve Doğu Roma gibi dönemlerde yaşantının var olduğu, 7. yüzyılın sonlarına doğru yerleşimin deprem sebebiyle bittiği anlaşılıyor" dedi.

Fotoğraf: Sebahatdin Zeyrek/AA
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Denizli'de Honaz Tüneli'nin bağlantı yolu yapımı çalışması sırasında işçiler 2 ay önce, Cankurtaran Mahallesi'nde baca benzeri bir yapıya rastladı.

Haber verilmesi üzerine Denizli Müze Müdürlüğünden gelen ekip, alanda kazı çalışmaları başlattı. Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı ile Hamambaşı Arkeolojik Yerleşim Alanı tescil edildi.
.

Duran yol çalışmaları ise alternatif güzergahın belirlenmesinin ardından yeniden başlayacak.

77 NOKTADA KAZI ÇALIŞMASI

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Turhan Veli Akyol, Hamambaşı Arkeolojik Yerleşim Alanı'nda 77 noktada kazı çalışması yapıldığını belirtti.
Dikdörtgen ve kare formlu moloz taş örgülü duvarlara sahip mekanlar ile 4 ila 8 santimetre kalınlığında pişmiş toprak yer döşemelerinin tespit edildiğini aktaran Akyol, bir seramik satış dükkanının da bulunduğunu aktardı.

GEÇ ROMA DÖNEMİNE AİT

Bulunan seramiklerin çoğunun Geç Roma dönemine ait olduğunu aktaran Akyol, şöyle dedi:
"Buluntular arasında sağlam durumda tabak, geniş ağızlı yayvan iki küçük kulplu pişmiş toprak kap, kulplu ayaksız ve kaidesiz omuz bölümü işlemeli aydınlatma amaçlı sırsız seramik kandiller var. İki parça halinde bulunan kandil kalıbı ise bize burada üretimin yapıldığını göstermektedir. Ele geçirilen kandil formları geç Roma dönemine ve 5-6. yüzyıla tarihlenmektedir. Cam buluntularda yonca ağızlı formlu kaplar, kadeh dipleri, pencere camları ele geçirilmiştir. Kazısı yapılan alandan çıkarılan buluntular ve mimari kalıntıların ışığında alanda Helenistik, Roma ve Doğu Roma gibi dönemlerde yaşantının var olduğu, 7. yüzyılın sonlarına doğru yerleşimin deprem sebebiyle bittiği anlaşılıyor." (DENİZLİ-AA)