Trump yönetiminden iki bakan istifa etti

ABD Başkanı Donald Trump destekçilerinin Kongre'ye baskın düzenlemesinin ardından yönetimden peş peşe istifa haberleri gelmeye devam ediyor. Ulaştırma Bakanı Elaine Chao'un ardından, Eğitim Bakanı Betsy DeVos da istifa edeceğini duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Donald Trump taraftarlarının Kongre'yi basmasının ardından Eğitim Bakanı Betsy DeVos da Trump yönetiminden istifa eden üst düzey isimler arasına katıldı. Ulaştırma Bakanı Elaine Chao, perşembe günü istifa edeceğini açıklayan ilk bakandı. DeVos, gün içinde istifasını açıklayan ikinci bakan oldu.​

'BENİM İÇİN DÖNÜM NOKTASI OLDU'

Yazdığı istifa mektubunda, Betsy DeVos, Kongre'ye ölçüsüz bir saldırı yapıldığını belirtti. 8 Ocak'tan itibaren geçerli olan istifasını sunduğu ve Trump'a hitaben yazdığı mektupta DeVos, "Sizin söylemlerinizin yaşanan olaylara yaptığı etki konusunda yanılgıya yer yok ve bu da benim için bir dönüm noktası oldu" ifadelerini kullandı. Beyaz Saray'dan henüz DeVos'un istifasının kabul edilip edilmediği konusunda sorulan sorulara bir yanıt gelmedi.

'DERİNDEN RAHATSIZ ETTİ'

Chao, Trump destekçilerinin ABD Kongresi'ne yönelik saldırısının ardından istifa edeceğini açıklayan ilk bakan olmuştu. Senato Çoğunluk Lideri Kentucky Senatörü Mitch McConnell'ın eşi olan Chao, istifasının pazartesi gününden itibaren geçerli olacağını kaydetti. Bakan Chao, Kongre'ye yönelik saldırının kendisini 'kolayca bir kenara bırakamayacak şekilde, derinden rahatsız ettiğini' dile getirdi.

ÜST DÜZEY ULUSAL GÜVENLİK YETKİLİLERİ DE İSTİFA ETTİ

ABD Kongresi'nin bir grup Trump yanlısı gösterici tarafından işgal edilmesi sonrasında Beyaz Saray’da görev yapan üst düzey bazı ulusal güvenlik yetkilileri de istifa etti. Yetkililer, yeni istifaların da gelebileceğini belirtti.

Trump'ın Çin politikasının geliştirilmesinde liderlik rolü üstlenen Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Matt Pottinger, çarşamba günü yaşanan şiddet eylemleri sonrasında istifa ettiğini söyledi. Pottinger'ın istifasını Ulusal Güvenlik Konseyi'nin Avrupa ve Rusya işlerinden sorumlu kıdemli yetkilisi Ryan Tully'nin istifası izledi. Açıklamayı, adının açıklanmasını istemeyen bir başka Trump yönetimi yetkilisi yaptı. İkinci yetkili, Reuters haber ajansına, istifa dalgasının burada noktalanmayacağı mesajı verdi.

İstifa eden Trump yönetimi yetkililerinden, eski Beyaz Saray Genel Sekreter Vekili ve Amerika'nın Kuzey İrlanda Temsilcisi Mick Mulvaney, CNBC televizyonuna yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki 24 ila 48 saat içinde istifalarını sunan dostlarımın sayısının artması beni şaşırtmayacak” dedi.

Öte yandan adının açıklanmasını istemeyen yetkililerden biri, Ulusal Güvenlik Konseyi'nden yeni istifaların gelmesinin olası olduğuna işaret etti. Federal hükümet daireleri arasındaki Amerikan dış politika önceliklerinin eşgüdümünü sağlayan ve yabancı hükümetlerle yakın ilişki içinde olan Ulusal Güvenlik Konseyi'nden gelecek istifalar, iktidarın Joe Biden'a geçişi sürecinde ulusal güvenliğe ilişkin soru işaretlerinin ortaya çıkmasına yol açabilir.

'TRUMP KENDİNİ TECRİT EDİYOR'

Reuters haber ajansına açıklama yapan yetkililerden biri, Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Matt Pottinger'ın patronu konumundaki Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien'ın ise istifa etmek gibi bir niyetinin olmadığını kaydetti. Yetkili, Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, istihbarat örgütleri ve Ulusal Güvenlik Konseyi içinde güçlü bir güvenlik ekibinin görevinin başında olduğunu söyledi. Yetkili, bu ekibin, Joe Biden'ın yemin ederek göreve başlamasından önce Amerika'ya yönelik dış kaynaklı tehditler olmadığından emin olmak için çalıştığının altını çizdi.

Yetkili, Robert O'Brien'ın, Biden'ın ulusal güvenlik ekibiyle devir teslim sürecini tamamlamak için başkanlık seçimlerinden sonra da Matt Pottinger'a görevde kalması çağrısında bulunduğunu belirtti. Trump'ı kendini etrafından giderek daha çok tecrit ettiğini söyleyen yetkili, ettikleri anayasal yemine bağlı kalan ulusal güvenlik ekiplerinin, Biden'ın yemin töreninin yapılacağı 20 Ocak'a kadar görevlerinin başında kalacağını, sonrasında yetkiyi yeni başkana teslim edeceklerini kaydetti. (Kaynak: Amerika'nın Sesi)