TRT'nin ilk spikerlerinden Adnan Advan hayatını kaybetti

TRT'nin ilk spikerlerinden Adnan Advan, 77 yaşında hayatını kaybetti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - TRT'nin ilk spikerlerinden Adnan Advan, kalp yetmezliği sebebiyle Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybetti. İki yıldır beyin kanamasıyla mücadele eden Advan, 77 yaşındaydı. 

ADNAN ADVAN KİMDİR?

Adnan Advan, 1945'te Viranşehir'de doğdu. Diyarbakır Maarif Koleji'ni 1963'te bitiren Advan, 1970'te Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde İngiliz Filolojisi'nden mezun oldu. Advan, Erzurum'da öğrenci olduğu 1969'da TRT Erzurum Radyosu'na başladı. Ardından TRT Ankara Radyosu ve TRT Ankara Televizyonu'nda görev yaptı.

Sunucu, 1972'de Londra'ya giderek 1973'e kadar TRT Londra ile BBC Radyo Türkçe Yayın Bölümü'nde çalıştı. Ankara'da askerlik görevini tamamlayan Advan, Ankara TRT Haber Merkezinde radyo ve televizyon haber spikeri olarak görev aldı. Adnan Advan,1977-1979'da ABD'de Voice of America'nın Dış Yayınlar Türkçe Bölümü ile TRT Washington'da çalıştı, 1979'dan 1988'e kadar ise TRT İstanbul'da radyo ve televizyon haber spikerliği yaptı. TRT İstanbul'da haber müdür yardımcılığı da yapan Advan, Kanal 6, Kanal 9 ve Ajans 1'de çalıştı.

Yeditepe Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak yer alan Advan, "Türkçeyi doğru, etkili ve güzel konuşma", "Radyo TV haberciliği", "Röportaj teknikleri", "Diksiyon ve hitabet" ile "Diksiyon ve vücut dili" dersleri verdi.

Etiketler Adnan Advan trt spiker