TMO kuru üzüm alım fiyatını açıkladı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) kuru üzümün kilosunu 13 liradan alacağını duyurdu. Kuru üzümün geçen yılki fiyatı 12 buçuk liraydı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), kuru üzüm alım fiyatını sadece 50 kuruş artırdı. 2021 yılı çekirdeksiz kuru üzüm alım fiyatları kalitesine göre şu şekilde belirlendi:

“Bandırmalı çekirdeksiz kuru üzüm fiyatları; 10 nolu üzüm 14 lira. 9 nolu üzüm 13 lira. 8 nolu üzüm 12 buçuk lira. 7 nolu üzüm 12 lira."

'MALİYETİ DAHİ KARŞILAMAYACAK'

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen açıklanan fiyatların beklentiyi karşılanmadığını söyledi. Başvirgen, “9 numaralı üzüm geçen yıl 12 buçuk liraydı bu yıl 13 lira olarak açıklandı. Bu fiyat üreticinin hiçbir şekilde maliyetini karşılamayacak. Burada şöyle bir oyun var. 10 numara üzümü ne TMO ne de TARİŞ Manisa’da hiçbir yerde almıyor. Tarım Bakanı geçen sene 27 Ağustos’ta açıklama yapmıştı. Bu yıl fiyatın geç açıklanmasından dolayı üzüm üreticisi üzümün yarısını tüccara kaptırdı” dedi.

TMO 8 NOKTADA ALIM YAPACAK

TMO, 10 Eylül’den itibaren Manisa, Alaşehir, Buldan, Sarıgöl, Salihli, Turgutlu, Gölmarmara ve Saruhanlı olmak üzere toplam 8 noktada alımlara başlayacağını duyurdu. Ürün bedeli ödemelerinin, ürün tesliminden sonra en geç 21 gün içerisinde üreticilerin banka hesabına aktarılacağı ifade edildi. (ANKA)