CHP’den Tarım Bakanı Pakdemirli’ye ‘kuru üzüm’ mektubu

CHP Manisa Milletvekilleri, üreticilerin kuru üzüm fiyatlarının açıklanmasını beklediğini, taban fiyatın 18 TL olması gerektiğini belirterek Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye çağrıda bulundu.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA- CHP Manisa milletvekilleri Özgür Özel, Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ve Bekir Başevirgen, üzüm hasadı yapan üreticiler kuru üzüm fiyatlarının açıklanmasını beklerken Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye hitaben açık mektupla çağrıda bulundu.

Çekirdeksiz kuru üzüm fiyatının açıklanmasını, fiyatın 18 TL’nin altında olmamasını ve üzümünü düşük fiyattan tüccara satmak zorunda kalan çiftçinin zararının telafi edilmesi gerektiğini belirten CHP milletvekilleri, “Çiftçimizin, üreticimizin yüzünü güldürecek, emeklerini boşa çıkartmayacak, alın terinin karşılığını verecek bir fiyat açıklama zaruriyetinizi hatırlatıyoruz” dedi.

‘TABAN FİYATI AÇIKLAMADIĞINIZ İÇİN FİYATLAR GEÇEN YILDAN DAHA DÜŞÜK’

CHP’li Milletvekilleri Tarım Bakanı Pakdemirli’ye hitaben kaleme alınan mektupta, Manisa’da çekirdeksiz kuru üzüm sezonunun 15 Ağustos itibariyle başladığını, üzümün büyük kısmının hasat edildiğini söyledi. Kuru üzümlerin sergiden kalkmaya devam ettiğini ifade eden CHP’liler şunları kaydetti:

“Bildiğiniz üzere sultani yaş ve kuru üzüm üretimi Manisa ve ilçe ekonomileri için büyük önem taşımaktadır. Geçen yıl 27 Ağustos’ta 9 numara çekirdeksiz kuru üzüm için 12,5 lira taban fiyat açıklamış ve piyasa da bu fiyat üzerinden oluşmuştu. Fakat 2021-2022 sezonu için, bugüne kadar taban fiyatı açıklamadığınız için üzüm fiyatları geçen yıldan daha düşük seyretmektedir. TARİŞ ve TMO üzüm alımı ve fiyat konusunda bir strateji belirlememiştir. Ayrıca TMO geçen yıl 12,5 liradan aldığı kuru üzümü aldığından daha düşük fiyattan satarak piyasayı iyice düşürmüştür.”

‘ÜZÜM ÜRETİCİSİ KENDİSİNİ SAHİPSİZ HİSSEDİYOR’

Mazot, gübre, ilaç, işçilik maliyetlerinin artmasına rağmen, fiyatların geçen yılın fiyatından daha düşük kalması durumunun çiftçinin zarar etmesine neden olduğunu belirten CHP Milletvekilleri mektuplarında şu çağrıda bulundu:

“Borç içindeki çiftçi üzümünü bir an önce satmak zorunda kaldığından fiyat yüksek açıklansa bile zararını telafi etmesi mümkün görünmemektedir çünkü üzümün büyük bir kısmı tüccar tarafından düşük fiyattan satın alınmış olacaktır. Manisalı üzüm üreticisi, Tarım Bakanı’nın Manisalı olmasına rağmen taban fiyatın açıklanmamış olması nedeniyle kendisini sahipsiz hissetmektedir. Oysa Manisalı üzüm üreticisinin halinden en iyi sizin anlamanız gerekirdi. Üzülerek bu topraklarda yetişmiş bir Tarım Bakanı’nın üzüm üreticisini zarara ve borca mahkûm ettiğini kamuoyuna açıklamak zorundayız. “

‘2 DOLARIN ALTINA DÜŞMEYEN BİR FİYATI AÇIKLAMALISINIZ’

“Biz CHP Manisa milletvekilleri olarak; yarından tezi yok çekirdeksiz kuru üzüm fiyatını açıklamanızı, fiyatın 18 TL’nin altında olmamasını ve ayrıca üzümünü düşük fiyattan tüccara satmak zorunda kalan çiftçinin zararının telafisi için bir destekleme paketi açıklanmasını talep ediyoruz. Bu sadece bizlerin değil üzüm üreticilerimizin, çiftçi örgütlerinin, esnafın kısaca geçimini üzümden sağlayan herkesin talebidir. Bu fiyatın; dünya çekirdeksiz kuru üzüm fiyatının ortalaması olan 2 doların altına düşmeyecek yani 18 TL’nin altında olmaması gerektiğini tekrar belirtiyoruz. Çiftçimizin, üreticimizin yüzünü güldürecek, emeklerini boşa çıkartmayacak, alın terinin karşılığını verecek bir fiyat açıklama zaruriyetinizi hatırlatıyoruz…” (DUVAR)

Etiketler üzüm kuru üzüm chp