The Guardian'dan seçim izlenimi: 'İlk turdaki gibi değil'

İngiltere'nin The Guardian gazetesinden Michaelson, "Bugün sandık başındaki hava ve ruh hali, bundan 2 hafta önce ilk turda tanık olduğumuz kadar yoğun ya da enerjik değildi" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye'deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin bugün yapılan ikinci turunda sandıklar saat 17.00 itibarıyla kapanırken, dünya basını da seçim gününden izlenimleri ve son gelişmeleri okurlarıyla paylaşıyor.

The Guardian gazetesinden Ruth Michaelson, 14 Mayıs'taki seçim atmosferi ile bugünkü atmosferi karşılaştırarak yaptığı değerlendirmede, "Bugün sandık başındaki hava ve ruh hali, bundan 2 hafta önce ilk turda tanık olduğumuz kadar yoğun ya da enerjik değildi" gözlemini paylaştı. Bunun kısmen oy verme işleminin daha kısa sürmesinden kaynaklandığını aktaran Michaelson, "Bu, belki biraz da İstanbul'un kasvetli havasındandır" dedi.

'İTİRAZ İSTEĞİ İLE KIRGINLIĞIN BİR KARIŞIMI'

Michaelson, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna ilişkin değerlendirmesinde, "Bugünkü seçimde en çok öne çıkan şey, Erdoğan'ın özellikle ekonomi politikalarına itiraz etmek için yine de oy vermek istemek ile seçimler ve seçim sayımının adil olup olmadığına duyulan kırgınlığın bir karışımıydı" gözlemini paylaştı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu Seçim Gözlem Heyeti'nin açıklamalarını da hatırlatan Michaelson, heyetin seçimin ilk turunun 'iyi yönetilmiş bir süreç olduğunu ve seçmenlere gerçek siyasi alternatifler arasında bir seçim sunduğunu, fakat mevcut cumhurbaşkanının ve iktidar partilerinin haksız avantajının da söz konusu olduğunu' söylediğini hatırlattı. 

'İKİNCİ TURDA KATILIM ORANI BELİRLEYİCİ OLACAK'

The Guardian'dan Deniz Barış Narlı da sandıkların kapanmasına az bir süre kala yaptığı değerlendirmede, seçime katılım oranının ikinci turda belirleyici olmasının beklendiğini aktardı. Her iki adayın da seçmenlerinden 28 Mayıs'ta sandığa gitmelerini istediğini hatırlatan Narlı, Türkiye'de seçimlere katılımın genel olarak yüksek olduğunu, bu seçimin ilk turunda da katılım oranının yüzde 88,92 olduğunu kaydetti.

'MUHALEFET GÖÇMEN KARŞITI HİSLERİ KIŞKIRTIYOR'

The Guardian'dan Michaelson ve Narlı, seçimin ikinci turu öncesi İstanbul'dan izlenimlerini paylaştıkları haberlerinde ise Millet İttifakı ve ittifakın adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmak için 'göçmen karşıtı hisleri kışkırttığı' yorumunu yaptı. İki gazeteci, "Kılıçdaroğlu ve partisi, kendilerini Erdoğan'ın demokratik rakipleri olarak adlandırsa da ikinci tur öncesinde yürüttükleri kampanya, seçmenleri çekmek için göçmen karşıtı bir mesaja odaklandı" dedi. (DIŞ HABERLER)