'Terör saldırısı' iddiası Yunanistan basınında: Seçim öncesi 'başarı öyküsü' mü?

Komşu Yunanistan'da polis ve hükümetin 'Yunanistan'da bir terör saldırısının engellendiği' yönündeki açıklaması ana muhalefet SYRİZA ve Yunanistan soluna yakın gazetelerde geniş yer buldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yunanistan polisi ile Başbakan Kiryakos Miçotakis hükümetinin kamuoyu ile paylaştığı 'Yunanistan'da kanlı bir terör saldırısı engellendi' açıklaması, komşu ülkenin muhalif basınında şüpheyle karşılandı. 

Ana muhalefet partisi SYRİZA ile Yunanistan soluna yakın medya kuruluşları, hükümetin 21 Mayıs'ta yapılacağı açıklanan erken genel seçimler öncesinde 'yeni başarı öyküleri' ile muhafazakar ve milliyetçi seçmenlerin dikkatini çekmeye çalıştığı görüşünde birleşti.

Muhalif basın kuruluşları, Yunanistan'ın güvenlik birimlerinin yeni gelişme üzerinden geçmiş dönemlerde gündeme gelen eksikliklerini gölgelemeye çalıştıklarını da dile getirdi.

AVGİ: 198 KELİMELİK KURU BİR BASIN AÇIKLAMASIYLA DUYURULDU

Yunanistan basınına yansıyan haberlere göre, güvenlik birimleri, Yahudilerin yoğun olduğu noktalara saldırı hazırlığında olduğu ileri sürülen iki Pakistan uyruklu kişinin yer aldığı bir terörist hücreyi çökertti. Ülkedeki büyük medya kuruluşları terör ile bağlantılı şahısların önümüzdeki gün ya da haftalarda başkent Atina'nın merkezi bir noktası dahil olmak üzere Yahudilerin yoğunlukta oldukları noktalara saldıracağı haberini geçti.

Muhalif basın ise 'büyük bir terör saldırısı engellendi' yönündeki açıklama ve haberlere mesafeli yaklaştı. SYRİZA'nın yayın organı "Avgi" gazetesi, söz konusu gelişme ile ilgili haberinde, "Yunan Polisi'nin (ELAS) 'ülkemizde saldırılar planlayan bir terör şebekesinin çökertildiğini' duyurduğu 198 kelimelik kuru basın açıklamasının ve Vatandaşı Koruma Bakanı Takis Theodorikakos'un benzer ifadelerinin ardından ELAS, olayla ilgili olarak medyaya yönelik olarak 'sızıntı bilgi sağanağı' başlattı" ifadelerine yer verdi.

'AĞIR SİLAHLARDAN BAHSEDİLİYOR; PEKİ, KANITLAR NEREDE?'

Avgi gazetesi, Theodorikakos'un Yunanistan basını ile "Pakistanlılardan oluşan bir terör ağı söz konusu. İki kişinin Atina'daki Yahudi İsrail çıkarlarını hedef alan bir terör örgütü kurduğuna dair kanıtlar var. Atina ve Zakinthos'ta terörle mücadele polisi tarafından soruşturmalar yürütüldü. Planın 'beyni' İran vatandaşları" bilgisini paylaştığını hatırlattı.

Avgi, "Böyle ciddi bir gelişme için ELAS'ın belirli medya kuruluşları hedefli bir sızdırma oyununa girişmesi şaşırtıcı. Tutuklanan iki kişinin ağır silah ve patlayıcılar kullandığından sürekli bahsedilmesine rağmen, polis ve Terörle Mücadele Dairesi'nin konuyla ilgili herhangi bir kanıt bulamamış olması ciddi soru işaretlerine yol açıyor" diye yazdı.

EFİMERİDA TON SİNTAKTON: PEK ÇOK SORU İŞARETİ ORTAYA ÇIKTI

SYRİZA'nın yayın organının kuşkularını bir diğer muhalif yayın organı "Efimerida ton Sintakton" gazetesi de paylaştı. Gazete, olaya ilişkin haberinde, "Telekulak skandalı nedeniyle Ulusal İstihbarat Kurumu'nun (EİP) güvenilirliğinin dibe vurduğu, güvenilirliğini çeşitli nedenlerle paramparça olduğu bir dönemde, ülkemize saldırı planlayan bir terör şebekesinin çökertildiği duyuruldu. Böylesine ciddi bir olayın ELAS tarafından basit bir basın açıklamasıyla duyurulmasının ardından, çeşitli soru işaretleri ortaya çıktı" dedi.

Gazete haberinde ayrıca, komuta merkezi yurtdışında olan 'terörist' hücre ile ilgili hükümete yakın medya kuruluşlarına bilgi sızdırmalarının EİP'in ülkeden kaçan bir Rus casusu fiyaskosunun ardından gündeme geldiğini hatırlattı.

'RUSYA İSTİHBARATI' İDDİASI VE 'TELEKULAK SKANDALI'

Efimerida ton Sintakton gazetesinin haberinde atıfta bulunduğu gelişme, geçtiğimiz hafta Yunanistan gündemine yansımıştı. Yunanistan basınına göre, Atina'nın merkezi bir noktasına yerleşen, bir işyeri açan ve Yunanistan vatandaşlığı edinen bir kadının Rusya istihbaratı ile iltisaklı olduğu ortaya çıktı. Olay tam olarak aydınlanmadan şüpheli yurt dışına kaçtı. Yunanistan mercileri şüpheli kadının ülkede ne türlü bir istihbarat faaliyeti içerisinde olduğu konusuna hâlâ açıklık getirmiş değil.

"Rus istihbaratçı" ile ilgili iddialar öncesinde EİP telekulak skandalı ile Yunanistan gündemini uzun bir dönem meşgul etmişti. Başbakanlık Sarayı'nın emri üzerine EİP'in bazı önemli şahsiyetlerin görüşmelerini yasadışı bir şekilde izlediği bilgileri Atina'da siyasi çalkantılara ve hükûmet kanadında istifalara neden olmuştu.