Teksas Yüksek Mahkemesi'nden geçici kürtaj iznine yürütmeyi durdurma kararı

Eyalet Savcısı'nın itirazını değerlendiren Teksas Yüksek Mahkemesi, kürtajın yasak olduğu eyalette alt mahkemenin sağlık sebebiyle verdiği geçici kürtaj izninin yürütmesini durdurma kararı aldı.

"Kadın hakları insan haklarıdır"
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Teksas Yüksek Mahkemesi, Teksas Eyalet Mahkemesi'nin sağlık gerekçesiyle verdiği geçici kürtaj izninin yürütmesini durdurdu. Karar, Teksas Eyalet Savcısı Ken Paxton'ın itirazı üzerine 8 Aralık Cuma günü alındı. 

Reuters'ın haberine göre, dün geç saatlerde alınan mahkeme kararında, "Mahkeme, esasa ilişkin olmadan, bölge mahkemesinin 7 Aralık tarihli kararını idari olarak durduruyor" denildi. Konuya ilişkin açıklama yapan Üreme Hakları Merkezi'nden avukat Molly Duane, "Mahkemenin sonunda eyaletin talebini reddetmesini ve bunu hızla yapmasını umsak da bu davada, geç gelen adaletin adalet olmamasından korkuyoruz" dedi.

EYALET SAVCISI KARARA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

ABD’nin Teksas eyaletinde yaşayan 31 yaşında Kate Cox isimli 20 haftalık hamile kadın, fetüsünde ölümcül anormallik bulunması sebebiyle eyalette yasak olmasına karşın kürtaj izni için mahkemeye başvurmuştu. Teksas Eyalet Mahkemesi'ne sunulan şikayette, Kate Cox’ın doktorları tarafından kendisine kürtaj yapılması gerektiği ve kürtaj olmamasının hayati bir tehlikeye yol açabileceği yönünde ifadeler yer almıştı.

Hakim Maya Guerra Gamble, Cox için geçici bir kürtaj izni vereceğini açıklamış, “Bayan Cox ve doktorları için geçici bir kürtaj izni imzalayacağım. Bayan Cox'un umutsuzca ebeveyn olmak istemesi ve kürtajın yasak olması sebebiyle onun bu yeteneğini (doğurganlığını) kaybetmesine neden olabileceği fikri, şok edici ve gerçek bir adalet hatası olacaktır” demişti.

Karara tepki gösteren Eyalet Savcısı Ken Paxton, sosyal medyadan yaptığı açıklamasında, “Bölge hakimi tarafından verilen ve kürtajın devam etmesine izin veren kararın hastaneleri, doktorları veya başka herhangi birini Teksas'ın kürtaj yasalarını ihlal etmekten kaynaklanan hukuki ve cezai sorumluluktan muaf tutmayacaktır” ifadelerini kullanmış, hakimin kararının hiçbir hastane ve doktoru korumayacağını belirterek kürtajın uygulanması durumunda en az 100 bin dolar ceza ödeyebileceklerini söylemişti.

ROE-WADE KARARI SONRASI ABD'DE KÜRTAJ HAKLARI

ABD Yüksek Mahkemesi, ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli "Roe-Wade kararını" 24 Haziran 2022'de iptal etti. Bu karar ile kürtaj anayasal bir hak olmaktan çıkarken bu konudaki kanunlar eyaletlerin kendi inisiyatiflerine bırakıldı. Mahkemenin muhafazakâr yargıçlarından Samuel Alito tarafından kaleme alınan karar görüşünde Roe-Wade kararının, 'açıkça yanlış' olduğu ve kaldırılması gerektiği savunuldu. Karara hayır oyu veren üç liberal yargıç -Stephen Breyer, Sonia Sotomayor, Elena Kagan- yazdıkları ortak şerhte "Bugünün kararının bir sonucu kesin: kadın haklarının ve özgür ve eşit vatandaşlar olarak statülerinin kısıtlanması" yorumunda bulundu.

ABD Yüksek Mahkemesi'nin  aldığı Roe-Wade kararını bozma kararı, kararın bozulacağının basına sızdığı Mayıs-Haziran 2022 döneminde ve sonrasında ülke çapında protestolara neden oldu. Kürtaj hakkının temel bir hak ve sağlık hakkı olduğunu dile getiren binlerce kadın ve kürtaj hakları savunucusu pek çok eyalette 'Yasalarınızı bedenimden çekin', 'Benim bedenim, benim tercihim' ve 'Kürtaj hakkı, sağlık hakkıdır' yazılı dövizler taşımıştı. 

 Roe-Wade kararının bozulmasının ardından çoğu ABD'nin güneyinde olmak üzere 13 eyalette kürtaj tamamıyla yasaklandı. Buna eyaletler, ABD'nin Idaho, Güney Dakota, Wisconsin, Teksas, Oklahoma, Missouri, Arkansas, Louisiana, Tennessee, Mississippi, Kentucky, Alabama ve Batı Virginia'ydı. Kürtaj hakkına erişim Georgia eyaletinde gebeliğin ilk 6 haftası ile sınırlandırılırken Utah, Arizona, Kuzey Carolina ve Florida'da 15, 18 veya 20 hafta sınırı bulunuyor. (DIŞ HABERLER)