NASA'nın yeni roket platformu: Apollo'dakinden büyük

NASA, Ay'a giden roketi fırlatacak platformu tanıttı: İlk gidişten sonraki en büyüğü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - NASA Direktörü Jim Bridenstine, Space Launch System (SLS) roketiyle Orion uzay aracını uzaya fırlatacak sıvı yakıtlı roket platformunu New Orleans kentinde düzenlenen basın toplantısıyla tanıttı. Roket fırlatma platformu, bazı ön testlerden geçirildikten sonra ilk kez Artemis 1 seferinde, Ay'a insansız Orion uzay aracını fırlatılmasında kullanılacak.

65 METRE UZUNLUĞUNDA

Ana aksamını ABD'li havacılık ve uzay şirketi Boeing, itici motorlarını ise roket üreticisi Aerojet Rocketdyne firmasının ürettiği 65 metre uzunluğundaki platformun, NASA'nın 1960'lardaki Ay'a ilk kez ayak basılmasını sağlayan Apollo programından bu yana inşa edilen en büyük fırlatma platformu olduğu belirtildi.

SLS roketleri için özel tasarlanan platform, ön etek, sıvı oksijen tankı, sıvı hidrojen tankı, ara tank ve 4 adet "RS-25" model iticinin bulunduğu motor bölümünden oluşuyor.

AY YÖRÜNGESİNE UZAY İSTASYONU KURULACAK

Artemis 1 seferinin ardından, astronotları Ay yörüngesine göndermeyi amaçlayan Artemis 2 ve Ay yüzeyine indirmeyi amaçlayan Artesmis 3 seferleri de bu platformdan yolculuğa başlayacak.

NASA, Artemis görevi kapsamında 2024 yılına kadar Ay'a insanlı seferler düzenlemeyi amaçlıyor. 2028 yılına kadar sürmesi planlanan seferlerin ardından Ay yörüngesinde bir uzay istasyonu kurulması ve burayı basamak olarak kullanarak Mars'a insanlı seferler düzenlenmesi hedefleniyor. (AA)