Twitter, kuralları ihlal eden siyasilere 'uyarı etiketi' getiriyor

Sosyal medya platformu Twitter, şirketin ilkelerini ihlal eden siyasi kişi ve liderlerin ilgili gönderilerine uyarı etiketi ekleyecek.

DUVAR – Sosyal medya platformu Twitter tarafından, platformun ilkelerini ihlal eden siyasi kişi ve liderlerin gönderilerine uyarı etiketi konulacak.

Twitter’dan yapılan açıklamaya göre, bundan böyle siyasi kişi ve önemli liderlerin, istismar, taciz ve şiddet tehditleri içeren mesajları doğrudan silinmek yerine bu gönderilere uyarı etiketi konulacak.

Açıklamada, uyarı etiketinin üzerine tıklandığında söz konusu kullanıcının hangi Twitter ilkesini ihlal ettiğine dair bilgilendirme çıkacağı, bir gönderinin (tweet) tamamıyla silinmesinin kamu çıkarına uymadığına inanıldığı için böyle bir yola gidildiği belirtildi.

Uyarı etiketlerinin 100 binden fazla takipçisi olan her hükümet yetkilisi, siyasi aday ve benzeri kişilerin hesabına uygulanacağı ve geçmiş tweet’leri kapsamayacağı aktarıldı.

Twitter’ın bu politika değişikliğinin ardından, Amerikan basınında ABD Başkanı Donald Trump’ın birçok ülkeye karşı Twitter’dan paylaştığı mesajlarının böyle bir eyleme yol açmış olabileceği yorumları yapıldı ancak, Twitter’dan özellikle tek bir kişinin böyle bir değişikliğe neden olmadığı belirtildi. (NEW YORK/AA)