Tam kapanmada gözlükçü tartışması: Her ilçede bir gözlükçü nöbetçi olacak

Kapanma döneminde gözlükçülerin kapalı olması tartışmalara neden oldu. Soru cevap bölümünü güncelleyen İçişleri Bakanlığı her ilçede bir gözlükçünün nöbetçi olacağını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsü (Covid-19) salgınına yönelik tedbirler kapsamında uygulanan tam kapanmada gözlükçülerin faaliyetleri de durduruldu. İstanbul Gözlükçüler Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı İlker Ayaz, “Süre çok uzun, görmek insanın en temel ihtiyaçlarından bir tanesi. Vatandaşlar, görmekle ilgili bir sıkıntı yaşadığında, 17 gün beklenebilecek bir süre değil" dedi.

'BİZ SAĞLIK HİZMETİ YAPIYORUZ'

17 Mayıs'a kadar sürecek tam kapanmada, gözlükçüler de kapatıldı. Gözlükçüler ise verdikleri sağlık hizmetinin kesintiye uğramaması için kapanma süresi boyunca çalışmaları gerektiğini dile getirdi.

İstanbul Gözlükçüler Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı İlker Ayaz, “2020'nin Şubat ayında, ilk pandemi yasakları başladığında biz gözlükçüler olarak ailelerimizi düşünerek, bulaş riski nedeniyle kapatma kararı aldık. Ama bakanlık bizi siz birer sağlık sunucusunuz, önemli olan halk sağlığıdır ve aynı sağlık personelleri, eczaneler gibi çalışmak zorundasınız dedi. Bu genelge ile, Sağlık Bakanlığı Tıbbi Cihaz Kurumu'nun yapmış olduğu duyuru ile mağazalarımızı açtık. Biz 5193 sayılı optisyenlik hakkındaki kanunun ilk maddesinde geçtiği gibi, toplumun ve fertlerin sağlığını korumak üzere, bir sağlık hizmete yapıyoruz” diye konuştu.

“Hizmetlerimize devam ettik ama son süreçte inanılmaz bir kaos yaşandı” diyen Ayaz, “Tıbbi Cihaz Kurumu'na bir yazı ile müracaat edildi, kapanma sürecinde ne yapacağımız soruldu. Süre çok uzun, görmek insanın en temel ihtiyaçlarından bir tanesi. Vatandaşlar, görmekle ilgili bir sıkıntı yaşadığında, 17 gün beklenebilecek bir süre değil” ifadelerini kullandı.

'BİR GÖZ HASTASI REÇETESİNİ NEREDEN KARŞILAYACAK?'

Ayaz, yaşanan kafa karıştırıcı durum ile ilgili olarak ise, “Tıbbi Cihaz Kurumu 28 Nisan tarihli yazıda optisyenlik müessesesi bir tıbbi cihaz satıcısıdır, gözlük, kontakt lens de bir tıbbi cihazdır, hizmetlerine devam edecek diye bir yazı yazıyor. İl sağlık müdürlüklerine bu yazıyı tebliğ ediyor. Her ne olduysa 24 saat içinde Tıbbi Cihaz Kurumu yeniden bir yazı yayınlıyor ve gözlükçüler kapatılıyor. En büyük tezat da bütün hastanelerde göz poliklinikleri hizmete devam ediyor. Peki bir göz hastası muayene olduktan sonra aldığı reçeteyi nereden karşılayacak?” diye sordu.

'NÖBETÇİ SİSTEMİNDEN BAHSEDİLİYOR, VİRÜS VARKEN MİLLET TOPLANACAK'

15 yıldır gözlük kullandığını dile getiren eczacı Mustafa Özdemir, “Ben bir gözlük kullanıcısıyım. Astigmatlı olduğum için, gözlüğüm kırıldığı zaman optiklerin kapanacağını da bilmediğim için yediğim yok. Böyle bir durumda evden çıkamam açıkçası. Bu bir hata. Optikçiler ticarethane değil bu da bir sağlık sektörü” dedi.

Nöbetçi gözlükçü uygulaması ile ilgili olarak ise Özdemir, “Nöbetçi sisteminden bahsediliyor. Virüs varken millet toplanacak. Cam gelmeyecek... 15 senedir gözlük kullanıcısıyım, yedeğini alma şansım da yok çünkü çok pahalı. Böyle bir şey başıma gelse, bayramdan sonraya kadar bekleyecek miyim?” şeklinde konuştu.

'GÖZ HASTANESİNE GELDİM AMA GÖZLÜKÇÜ KAPALI DİYE MUAYENE OLMADIM'

Bahçelievler'de bir göz hastanesine muayene olmak üzere gelen ancak gözlükçülerin kapalı olması nedeniyle muayenesini ertelediğini ifade eden Şenol Toker, “Ya insan gözlüğünü takamazsa, önünü göremezse? Bunların bir an önce açılmasında fayda var. Bunu yetkililerden istirham ediyorum. Bir taraftan korona virüsünü defedelim diyoruz. Öbür taraftan her ilçede bir gözlükçü olursa, hastalığa davetiye çıkaracağız. Ben optikçi değilim, bu işin ticaretini yapmıyorum. Açık olsa ne olur? Ben şu an göz hastanesine geldim fakat optik kapalı olduğu için muayene de olmadım” ifadelerini kullandı.

Bazı evrak işlerini halletmek üzere dükkanına uğrayan bir gözlükçü ise, “Gözlüğü kırılan çocuklar özellikle, gözlüksüz yapamıyorsa ve yüksek bir numara kullanıyorsa ne yapacak? Ne kullanacak? Göz hastaneleri açık ama gözlükçüler kapalı. Burada da bir mantık dışı olay var” dedi.

BAKANLIK: HER İLÇEDE BİR NÖBETÇİ OPTİSYENLİK MÜESSESİ AÇIK OLACAK

Gözlükçüler ile tartışmalar sürerken İçişleri Bakanlığı, tam kapanma dönemiyle ilgili “Sıkça Sorulan Sorular” bölümüne yeni sorular ile cevaplarını ekledi.

Bakanlığın yanıtladığı soru ve cevaplar şöyle:

- Optisyenlik müesseseleri kısıtlamalara tabi mi?

Tam kapanma dönemi boyunca uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında optisyenlik (gözlükçüler)müesseselerinin faaliyetlerine geçici olarak ara vermeleri gerekmektedir.

Öte yandan göz hekimleri tarafından düzenlenen reçetelerin geçerlilik süresinin 10 gün olması ve tam kapanma süresi içerisinde gözlükleri zarar gören vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması amacıyla Valilikler/Kaymakamlıklar tarafından her ilçede bir nöbetçi optisyenlik müessesenin açık olması sağlanacaktır. Nöbetçi optisyenlik müessesesinin çalışanları; Valilik/Kaymakamlık nöbet listesiyle birlikte çalışma izni görev belgesiö formunu manuel düzenlemek ve denetim faaliyetleri sırasında kolluk kuvvetlerine ibraz etmek ile ikametle iş yeri arasındaki güzergah ve zaman dilimi ile sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf olacaklardır. (DHA)