Suriye Devlet Başkanı Esad: Erdoğan ile sunduğu şartlar altında görüşmeyeceğim

Sky News Arabia'ya konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, "Görüşme Erdoğan'ın sunduğu koşullar altında gerçekleşemez" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile olası görüşmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Sky News Arabia'ya konuşan Esad, "Görüşme Erdoğan'ın sunduğu koşullar altında gerçekleşemez" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN 'KAPALI DEĞİLİZ' DEMİŞTİ

Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada olası bir görüşmeye 'kapalı olmadığını' dile getirmişti. "Biliyorsunuz bizim Suriye ile kapıyı kapama gibi bir durumumuz söz konusu değil, kapı açık" diyen Erdoğan, şu ifadeleri kullanmıştı: 

"Görüşürüz. Bütün mesele onların bize yaklaşım tarzı. Şu anda Suriye'de Esed, maalesef Türkiye'nin Kuzey Suriye'den çıkmasını istiyor. Böyle bir şey olamaz. Çünkü biz orada terörle mücadele ediyoruz. Yani, sınırlarımızda bu teröristler varken biz nasıl çıkarız? Aynı ifadeyi farklı ülkelere kullanabiliyor mu? O yüzden de adil yaklaşım arıyoruz. Adil yaklaşım olduğu sürece tüm meseleleri aşarız." 

'TÜRKİYE ÇEKİLMEDEN İLİŞKİLER NORMALLEŞMEZ'

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ise Esad'ın Erdoğan ile görüşmesinin Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinden tamamen geri çekilmesi şartına bağlı olduğunu yinelemiş, "Esad'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'den çekilmesiyle mümkün olacaktır" açıklamasında bulunmuştu. Mikdad, "Türkiye, Suriye topraklarını işgal ettiği sürece Ankara ile ilişkiler normalleşmez" demişti. (DIŞ HABERLER)

Etiketler suriye esad erdoğan