Süleyman Soylu'dan erkeklere: Kendinize gelin

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 20 Kasım itibarıyla 234 kadının öldürüldüğünü belirterek erkeklere seslendi: "Nereden çıktı bu kadına şiddet, kadın cinayeti? Erkeklere sesleniyorum; kendinize gelin." Soylu, sivil toplum kuruluşlarının verdiği sayıların hatalı olduğunu ileri sürerek kadına yönelik şiddetin azaldığını iddia etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Polis Akademisi Anıttepe yerleşkesinde, Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Değerlendirme Toplantısı'na katıldı. Soylu, "Çırpınıyoruz. Bir şiddet olmasın. Bakanlıklarımız seferberlik ilan etmiş durumda. Hepimiz üzerine düşeni yapıyoruz. Herkes titizleniyor ama maalesef bir grup siyaset ve ideoloji esirlerine yanlış rakamlar yüzünden mahkum kalıyoruz. Biz niçin bu rakamları farklı verelim? Artınca alarm zillerini çalıyoruz, azalınca arkadaşlarımızı motive ediyoruz" dedi.

Soylu, "Kadın cinayetlerini devlet yapıyormuş gibi bizi suçlayanlar ne yapıyor? Yalvarıyoruz, KADES'i indirin diye. Belki bir aile şiddeti engelleyebiliriz diye. 21. asırda her şeyin şeffaf olduğu, her şeyin takip edildiği bir asırda hala bu konuda ideolojik anlayışın esiri olanlara ve bu meseleye çelme atmak isteyenleri üzülerek izliyorum" diye konuştu.

2020'de işlenen kadın cinayetleri rakamlarını da paylaşan Bakan Soylu, "2016'da 304, 2019'da 336. Bu yıl 20 Kasım itibariyle 234 kadına yönelik şiddet kapsamındaki cinayetlerde kadınlar hayatını kaybetmiştir. Geçen yılın ilk 10 ayında 308'di, bu yıl 234. Yüzde 24 azalma var ama bizim için 1 bile fazla" dedi.

 

'KENDİNİZE GELİN'

Bakan Soylu, kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet konusunda erkeklere de seslenerek, "Nereden çıktı bu kadına şiddet, kadın cinayeti? Erkeklere sesleniyorum; kendinize gelin. Fiziksel olarak güçlü olabilirsiniz ama neyi tatmin ediyorsun, neyi koruyorsun, neyini sağlıyorsun, hangi duygunu yüceltiyorsun? Ayıptır" dedi.

RAKAMLAR ÇELİŞKİLİ

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu verilerine göre 2020'de öldürülen kadınların sayısı 285. bianet'in Erkek Şiddeti Çetelesi'ne göre ise Ekim ayı itibarıyla öldürülen kadınların sayısı 229.  (HABER MERKEZİ)