Sinemacıya 'haraç' kurşunu davasında saldırgan tahliye edildi

İstanbul Balat'ta Sinemasal'ın kurucusu Enes Kaya'ya sokak ortasında kurşun yağdıran sanık son duruşmada 'delillerin toplandığı' gerekçesiyle tahliye edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- İstanbul'un Fatih ilçesinin tarihi semti Balat'ta 23 Eylül 2021'de Sinemasal Kültür Sanat Derneği Başkanı Enes Kaya'yı silahla yaralamaktan tutuklanan Recep Çetin’in yargılandığı davada mahkeme ara kararını açıkladı. İstanbul 40. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Recep Çetin Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. 

Duruşmada Enes Kaya şikayetinin devam ettiğini ve maddi gerçeğin bulunmasını istediğini söyledi. Kaya, sanığın ateş ettiği sırada olay yerinde çocukların da olduğu belirterek kurşunların kendisine gelmemesi durumunda çocuklara isabet edebileceğini ifade etti. Kaya’nın avukatı Anıl Felek ise "farklı açılardan çekilmiş bir kamera kayıtları var. Bu kayıtta sanık ateş ettiği sırada hedef kısmında çocukların kaçıştığı görülmektedir. Genel güvenliğinin tehlikeye atıldığına ilişkin görüntüdür. Sanığın cezalandırılmasını talep ediyoruz" dedi.

Sanık Recep Çetin tahliyesini talep etti. Sanık avukatı da, "Soruşturma aşamasında sunulmayan delilin yargılamanın geldiği bu aşamada sunulması kabul edilemez" diyerek müvekkilinin tahliye talebini yineledi.

Mahkeme, "delillerin büyük oranda toplanmış olması" ve "mevcut delil durumu" dikkate alınarak tutuklu sanık Çetin'in tahliyesine karar verdi. Mahkeme dosyayı esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için savcıya gönderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi. (DHA)