Silivri Cezaevi’nden 1 yılda 33 firar

Türkiye İnsan Hakları Kurumu’nun hazırladığı rapora göre Marmara (Silivri) Cezaevi’nden 2021 yılında 33 hükümlü firar etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye İnsan Hakları Kurumu geçen yıl yaptığı denetimler ışığında hazırladığı raporunda, Marmara (Silivri) Cezaevi’nden 2021’de 33 hükümlünün firar ettiğini kayda geçirdi.

Marmara Cezaevi (Silivri), Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nca denetlendi. Kurum üyelerinden oluşturulan denetim kurulu, geçen ekimde ‘habersiz’ olarak gittikleri cezaevindeki denetimi raporlaştırdı.

Kurum habersiz denetim sonucunda hazırlanan raporu mayısta tamamladı. Rapor 36 sayfadan oluşuyor.

Raporda yer verilen bazı tespitler şöyle:

Cezaevi idaresi 2021’de 33 hükümlünün firarı, 8 hükümlünün vefatı, 5 hükümlü hakkında da diğer sebeplerden dolayı adli vaka bildiriminde bulundu.

27 Ekim 2021 günü yapılan denetim sırasında cezaevinde 4 bin 879 hükümlü kayıtlıydı. Hükümlülerin 4 bin 406’sı Covid-19 iznindeydi.

24 saat boyunca sıcak ve temiz su olduğu teyit edildi.

Hükümlülerin sayımları günde 5 kez dijital ortamda parmak izine dayalı sistemlerle alınıyor. Akşam son sayım fiziki olarak görevli memurlar tarafından hükümlü odalarında isim ve kişi karşılaştırması yapılarak alınıyor.

 Son bir yıl içinde 1 hükümlü kınama, 132 hükümlü hücreye koyma, 5 hükümlü ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma, bir hükümlü de ücret karşılığı çalışılan işten yoksun bırakma cezaları aldı.

Güvenlik tarafından aramada üst çıkarılmadığı ve çıplak olarak arama yapılmadığı, hükümlünün ceket içi, tişörtü, cepleri, ayakkabı ve çoraplarının sistemli ve sıralı bir şekilde arandığı, detaylı aramanın sadece kişinin uyuşturucu taşıdığına dair şüphe olduğunda yapıldığı belirlendi. (HABER MERKEZİ)