Şifa Hastanesi'nde son durum: İsrail'den '1 saat içinde tahliye' emri

İsrail'in baskın yaparak Hamas tarafından 'askeri komuta merkezi' olarak kullanıldığını iddia ettiği Şifa Hastanesi'ndeki duruma ilişkin açıklama yapan Hamas, İsrail'i 'soykırım' yapmakla suçladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ndeki Şifa Hastanesi'nin tahliyesi için içeridekilere bir saat süre verdiği açıklandı. El Cezire'ye konuşan bir doktor, İsrail'in hastanede bulunan doktorlar, hastalar ve yerinden edilmiş kişiler dahil herkese hastaneyi bir saat içinde El Reşid Sokağı üzerinden boşaltma talimatı verdiğini anlattı. Doktor, hastanedeki tüm kişileri bir saat içinde tahliye etmenin mümkün olmadığına dikkat çekti.

AA muhabirine konuşan Gazze'deki Sağlık Bakanlığı kaynakları da İsrail ordusunun, hastane idaresinden, hastaların, yaralıların, yerinden edilmiş kişilerin ve sağlık personelinin bulunduğu Şifa Hastanesi'nin boşaltılmasını istediğini söyledi.

İsrail ordusunun Şifa'ya yönelik kuşatmasının devam ettiği ve hastane içinde arama ve kazı çalışmalarını sürdürdüğü de ifade edildi.

SAĞLIK MÜDÜRÜ: 650 HASTADAN 100-120 KİŞİ KALDI

Gazze Sağlık Müdürü Munir El Berş de El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun, Şifa Hastanesi'nde bulunan, yerinden edilmiş Filistinlilerin tamamını ve hastaların çoğunu zorla hastane dışına sürdüğünü anlattı.

Berş, hastanede bulunan 650 hastadan ise sadece 100-120 civarında kişinin kaldığını ve bunların tahliyesi için Birleşmiş Milletler (BM) ile koordinasyona ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Hastanede kuvözde tutulan bebekleri çıkarılmaması için Uluslararası Kızılhaç Komitesi'yle iletişim kurduklarını aktaran Berş, hastalara yardım için de sadece 5 doktor bırakabildiklerini ifade etti. Berş, İsrail askerlerinin gece boyunca kendilerini yatırmadan, Şifa Hastanesinden çıkmaları için görüşmeler yaptığını anlattı.

'YÜRÜYEREK HASTANEDEN AYRILMALARI İSTENDİ'

Hastanedeki yerinden edilmiş Filistinlilerin yürüyerek ayrılmalarının istendiğini dile getiren Berş, buradaki vatandaşların yürüyerek ayrılmak zorunda kaldığını söyledi.

Sedye ve tekerlekli sandalyelerde sürüklenen hastalarla birlikte bölgeden ayrıldıklarını dile getiren Berş, yol boyunca binaların tepelerine yerleşen İsrailli keskin nişancıların kendilerine ateş açabilecekleri korkusunu yaşadıklarını kaydetti.

Hastaneden Gazze'nin güneyine doğru yürüdüklerini aktaran Berş, yanlarındaki hasta ve yaralıların duydukları acıların etkisiyle bağırarak yardım istediği ancak destek olacak kimse bulamadıklarını vurguladı. Şifa Hastanesi'ndeki durumun çok kötü olduğuna dikkat çeken Sağlık Müdürü Berş, hastane içinde askerlerin sürekli dolaştığını ve binaların tepelerinde de keskin nişancıların konuşlandığını belirtti.

İSRAİL ORDUSU: TAHLİYE TALEP ETMEDİK

Öte yandan, İsrail ordusu, basında yer alan haberlerin aksine, Gazze’deki Şifa Hastanesi’nin tahliyesini emretmediklerini ileri sürdü. X (eski adıyla Twitter) hesabından bir açıklama yapan ordu, hastanenin direktöründen gelen bir talep üzerine, hastaneyi terk etmek isteyenlere 'güvenli bir rota sunduklarını' savundu.

GAZZE'DEKİ SAĞLIK BAKANLIĞI: İNSANLAR EKMEK BULAMIYOR

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı da İsrail ordusunun baskın ve arama yaptığı ve Hamas'ın 'askeri üs' olarak kullandığını ileri sürdüğü Gazze Şeridi'nin en büyük sağlık tesisi Şifa Hastanesi'ndeki durumla ilgili açıklama yaptı.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El Kudra, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "İsrail'in kuşattığı Şifa Hastanesi'nde 7 binden fazla insanımız var. İçeri alınmasına izin verilen yiyecek miktarı sadece 400 kişiye yetiyor. Hastanedeki hastalar açlık ve acı çekiyor, yerinden edilenler bir parça ekmek bile bulamıyor" ifadelerine yer verdi.

'ŞİFA, DÜNYADAN TAMAMEN İZOLE HALE GETİRİLDİ'

AA'nın aktardığına göre, binlerce insanın bulunduğu hastaneye 8 gündür zikredilmeyecek miktarda yiyecek ve su girdiğini belirten Kudra, "Bu süre zarfında 4'ü prematüre bebek olmak üzere 51 hasta öldü" bilgisini paylaştı. İletişim kaybı nedeniyle Şifa Hastanesi'nin dünyadan tamamen izole hale geldiğini vurgulayan Kudra, hastanede biriken çöplerin mahsur kalanlar için yeni bir tehdit oluşturduğunu kaydetti.

Kudra, "İşgal güçleri Şifa Hastanesi'nin altyapısını, su kuyularını ve oksijen ağını tahrip etti. Hastanede bin 500 sağlık personeli, yüzlerce hasta ve 7 binden fazla yerinden edilmiş insan ölümle karşı karşıya" değerlendirmesinde bulundu.

FİLİSTİN: BİNLERCE KİŞİNİN HAYATINDAN İSRAİL SORUMLU

Filistin yönetiminden yapılan açıklamada da İsrail ordusunun Gazze'de kuşatma altında tuttuğu Şifa Hastanesi'ndeki binlerce kişinin hayatından İsrail sorumlu tutuldu. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun Gazze'deki Şifa Hastanesi'ne yönelik kuşatmasını sürdürmesi kınandı.

Açıklamada, "İşgalci İsrail'i, Gazze'deki Şifa Hastanesi'nde mahsur kalan prematüre bebekler, yeni doğanlar, hasta ve yaralılar, sağlık personeli ve yerinden edilmiş kişiler de dahil olmak üzere binlerce insanın hayatından tamamen sorumlu tutuyoruz" uyarısında bulunuldu.

'İSRAİL HASTANEYİ BÜYÜK BİR HAPİSHANEYE DÖNÜŞTÜRDÜ'

İsrail'in Şifa Hastanesi'ni askeri kuşatma altına aldığı ve içerideki kişileri yiyecek, su, ilaç ve yakıt gibi en temel insani ihtiyaçlarından mahrum bıraktığı kaydedilen açıklamada, "İşgalciler, hastanenin merkezi eczanesinin kontrolünü ele geçirerek burayı büyük bir hapishaneye dönüştürdü" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, İsrail'in girmesine izin verdiği su ve yiyeceklerin binlerce kişiden sadece çok azı için yeterli olduğu belirtilerek, yaralı, hasta ve çocukların her an ölüm tehlikesiyle yüzleştiğine işaret edildi. Bakanlığın açıklamasında, uluslararası topluma, uluslararası yardım kuruluşlarına ve Birleşmiş Milletler'e, hastanede mahsur kalanların hayatlarını kurtarmak ve onlara koruma sağlamak için acil hareket etmeleri çağrısında bulunuldu.

HAMAS: İSRAİL, ŞİFA'DA SOYKIRIM YAPIYOR

Hamas ise "İsrail ABD'nin yaktığı yeşil ışıkla Şifa Hastanesi'nde soykırım yapıyor" başlığıyla yayınladığı yazılı açıklamada, İsrail'in tanklar ve keskin nişancılarla Şifa'yı adeta askeri kışlaya çevirdiği, ilaç temini için hastanenin eczanesine gidilmesine engel olduğu ve hastanede dünyanın gözü önünde soykırım yaptığı ifade edildi. Açıklamada, İsrail'in Şifa Hastanesi'nde gerçekleştirdiği 'etnik temizlikten', kadınlara, çocuklara ve sivillere yönelik suçlarından doğrudan ABD Başkanı Joe Biden'ın sorumlu olduğu vurgulandı.

KASSAM TUGAYLARI: ASILSIZ İDDİALAR

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları'nın sözcüsü Ebu Ubeyde de Şifa Hastanesi'ne ilişkin açıklama yaptı.

'Sireniş güçleri sahada savaşırken ve İsrail güçlerine kayıp verdirirken, İsrail ordusunun kadın ve çocukları öldürdüğünü, 'asılsız iddialarla' hastanelere saldırdığını ve savaş suçu işlediğini söyleyen Ubeyde,  İsrail askerlerinin, Şifa Hastanesi'nde Hamas mensubu aramasını 'bir serabın peşinden gitmeye' benzeterek "gülünç" olarak niteledi. Ebu Ubeyde, bu durumun, İsrail'in kibrini ve aynı zamanda aczini ortaya koyduğunu savundu.

Ebu Ubeyde, "İsrail ordusunun tanklarla Şifa Hastanesi'ne girmesi, hem onun başarısızlığının hem de insan hakları savunucularının ayıbının en büyük delilidir" dedi. (DIŞ HABERLER)