Sel ve fırtınanın bilançosu: 9 kişi hayatını kaybetti

Ülke genelinde etkili olan sağanak yağışların bilançosunu açıklayan Bakan Yerlikaya, 9 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün ülke geneli için yaptığı kuvvetli yağış ve fırtına uyarısının ardından hafta sonu boyunca hava şartları birçok kentte hayatı olumsuz etkiledi. Dereler taştı, caddeler göle döndü, çatı uçmaları, kazalar, sel ve su baskınları meydana geldi.

4 ilde okullar tatil edilirken, denizlerde etkili olan fırtına nedeniyle 12 personelin bulunduğu bir gemi Zonguldak açıklarında battı. Batan gemiden 1 kişinin cansız bedenine ulaşılırken, 11 kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, yurt genelinde sel ve olumsuz hava şartları nedeniyle 3'ü çocuk toplam 9 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. 

Yerlikaya şu açıklamaları yaptı: 

"Zonguldak Ereğli limanındayız. Dün rüzgar hızı zaman zaman 70 knotın üzerine çıktı. Olumsuz hava koşulları nedeniyle limandan ayrılan gemi, sürüklenerek mendireğe çarparak batmıştır. 12 kişilik mürettebattan 1 kişinin cansız bedenine ulaşılmıştır.

Kafkametler mürettebatından 1 cansız bedene ulaşıldığını söylemiştik. 11 kayıp mürettebatla ilgili ekiplerimiz hava koşullarının düzelmesiyle bu sabah erken saatlerde başlamıştır. Ama dün geminin battığı saatten itibaren karadan tarama gözetleme anında başlamıştır. 797 arama kurtarma faaliyetlerinde arkadaşımız var.

Temennimiz en kısa zamanda kayıp mürettebata ulaşmak. Buraya gelirken askeri mendireğimizin oradaydık. Şu anda dalga boyları 3-4 metre üzerinde. Buna rağmen arkadaşlarımız arama kurtarma çalışmalarına devam ediyor.

57 OKULUN, 43 EV VE İŞYERİNİN ÇATISI UÇTU

Şu ana kadar sel, fırtına ve sağanak yağışlarda 9 vatandaşımızın vefat ettiğini üzerek ifade etmek istiyorum.

Turuncu uyarı verilen illerde 2009 ihbar yapıldı. Zonguldak'ta maalesef 57 okulumuzun çatısı uçtu. İlk etapta AFAD'da 50 milyon lira kaynak gönderdik. Okullarımızın çatılarıyla ilgili valimiz arkadaşlarıyla çalışıyor. 43 evin ve iş yerinin de çatısının uçtuğuna dair bilgi var. Ayrıca su baskını olan evler, ekili dikili arazilerle zarar tespitleri yapılıyor." (HABER MERKEZİ)