Sedat Peker'in iddialarının odağındaki Mansimov'un cezası onandı

Sahibi olduğu Bodrum Yalıkavak Marina'ya Mehmet Ağar'ın 'çöktüğü' ileri sürülen ve 'FETÖ'ye yardım'dan 5 yıl hapis cezası verilen Mübariz Mansimov Gurbanoğlu'nun cezası onandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, yerel mahkeme tarafından iş insanı Mübariz Mansimov Gurbanoğlu'na verilen 5 yıllık hapis cezasını onadı. Mahkeme, Gurbanoğlu'na verilen ev hapsi şeklindeki adli kontrol tedbirini kaldırırken İstanbul sınırlarını terk etmemek şeklindeki adli kontrol tedbirini uyguladı.

Daire, sanık Gurbanoğlu’na yerel mahkemece ‘FETÖ/PDY silahlı terör örgütü içerisindeki yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan verilen 5 yıl hapis cezasının hukuka aykırı bulunmadığına karar verdi. 

NE OLMUŞTU? 

Mübariz Mansimov Gurbanoğlu Azerbaycanlı bir iş insanı olarak tanınıyordu. Sedat Peker eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar'ı, "FETÖ ile ilişkili olduğu” suçlamasıyla ceza alıp tahliye edilen, Palmali Holding'in sahibi Mübariz Mansimov Gurbanoğlu'na kumpas kurmakla ve Mansimov'a ait Yalıkavak Marina'yı ele geçirmekle suçladı. Hakkındaki bu iddiaları reddeden Ağar ise "Biz orada olmasaydık, oraya (marinaya) mafya çökecekti" dedi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu açıklama nedeniyle Ağar'a tepki gösterdi, özür beklediğini belirtti. Ağar, 13 Mayıs'ta sözlerini "dil sürçmesi" olarak nitelendirerek hem Soylu hem de Emniyet Teşkilatı'ndan özür diledi. Gemicilik sektöründeki Mansimov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın ortak olduğu BMC Denizclilik'ten tanker kiralamıştı. Palmali Grup adlı şirketinde çok sayıda gemisi olan Mansimov, 15 Temmuz 2020'de "FETÖ üyeliği" iddiasıyla tutuklanmış, 1 yıla yakın cezaevinde kalmıştı. Mansimov 5 yıl hapis cezası aldıktan sonra tutuklu bulunduğu süre göz önüne alınarak tahliye edilmişti. Ev hapsine alınan Mansimov'a yurt dışına çıkış yasağı getirilmişti. Son dönemde Palmali Holding'in gemilerinde işçilerin maaş alamadığına dair haberler basında yer almıştı. (DHA)