YAZARLAR

Seçime doğru: İktidarla muhalefetin il il risk-fırsat hesapları

İktidar kulislerinde İstanbul seçimindeki “zorlu yarış”ta “Her geçen gün Kurum’a yarıyor” yorumu yapılıyor. İstanbul’da ittifaksız seçime giden CHP'de en güçlü yan olarak “5 yıllık icraat süreci” gösteriliyor. İYİ Parti yaklaşık 20 civarında olan belediye sayısının iki katına çıkacağı hesabı yapıyor. Ana hedefleri kayyım atanan belediyeleri yeniden kazanmak olan DEM Parti, Muş ve Şırnak’ı yeniden almak için yoğun çalışma yürütüyor.

31 Mart’ta yapılacak yerel seçim için adaylar belirlendi, kampanyalar başladı. Liderler seçim çalışması için meydanlara inerken bu hafta son mesaisini yapacak Meclis’in kapanmasının ardından milletvekilleri de sahada olacak.

Mart ayı başıyla daha da yoğunlaşması beklenen kampanya öncesi Meclis kulislerinde iktidarla muhalefetin nabzını tuttuk. İktidar kulislerinde İstanbul seçimine dair “başa baş, zorlu yarış” değerlendirmeleri yapılırken her geçen günün Murat Kurum’u bir adım daha öne taşıdığı yorumları yapılıyor. Ankara ise iktidar kulislerinde “kazanılması sürpriz olur” kategorisindeki iller arasında değerlendiriliyor. El değiştirerek seçimin sürprizi olabilecek iller arasında Hatay, Şanlıurfa, Eskişehir, Antalya ve Siirt’in adı sayılıyor.

Şubat ayı başında adaylarını ilan edip sahaya inen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugüne kadar 13 kente gitti. Önümüzdeki günlerde de her gün bir kente gidip miting yapmaya devam edecek olan Erdoğan’ın seçime kısa bir süre kala İstanbul ve Ankara’ya yoğunlaşması bekleniyor.

İKTİDARA GÖRE 2019 HATALARINDAN DERS ÇIKARILDI

İktidar kulislerinde İstanbul seçimindeki “zorlu yarış”ta “Her geçen gün Kurum’a yarıyor” yorumu yapılıyor. 2019 yerel seçimlerinde İstanbul’un yapılan 3 temel hata nedeniyle çok az oyla kaybedildiğine dikkat çekenler bu seçimde o hatalardan ders çıkarıldığını söylüyor. Kulislere göre bu hatalar şöyle sıralanıyor: 2019 seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın aday tercihi yanlıştı. İsteksiz bir çalışma yürüten eski Meclis Başkanı, Başbakan Binali Yıldırım sahada yetersiz kaldı. AK Parti teşkilatı ile yaşanan sürtüşme de kaybı büyüttü.

2019’da yaşanan “En kötü seçim kampanyası”nın ufak bir oy farkıyla kaybedildiğine dikkat çekenler bugün içinse, “Cumhur İttifakı’nın teşkilatı ile de uyumlu, çok istekli, projeleri olan bir adayı var. Onlarca hizmet, imkan vaat eden proje sunuyor. Kurum’un kimseyle polemiğe girmeden kendi gündemini oluşturarak çalışmasını sürdürmesi bize kazandıracaktır” deniliyor.

İmamoğlu’nun 5 yıllık icraat dönemi için, “Gürültü var hizmet yok” değerlendirmesi yapan iktidar mensupları “Geçtiğimiz seçimde İmamoğlu’na oy vermeyip bu seçimde 5 yıllık icraatına bakarak oy verecek seçmen var mı?” sorusunu yöneltiyor. Hatta AK Partili bazı yöneticiler 2019 seçimlerinde AK Parti’ye tepki olarak İmamoğlu’na oy veren seçmenlerin bu seçimde yeniden partisinin adayına döneceğini savunuyor.

ŞANLIURFA ENDİŞESİ

İktidar kulislerine göre AK Parti’nin mevcut 15 büyükşehir belediyesinin neredeyse tamamını yeniden kazanması sürpriz olmayacak. Bunlara CHP’li belediye başkanlarınca yönetilen Hatay, Eskişehir ve Antalya’nın eklenebileceği iddia ediliyor. İktidar için endişe veren kentlerden biri ise Cumhur İttifakı’nın bir önceki seçimde yüzde 60 oyla kazandığı Şanlıurfa. Eski AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar’ın partisinden istifa ederek Yeniden Refah Partisi’nden aday olduğu kentte oyların bölünmesi nedeniyle seçimi DEM Parti adayının kazanabileceği endişesi taşınıyor. Bu nedenle mart ayı boyunca kentte yoğun bir çalışma yapılacağı kaydediliyor.

AK PARTİ’NİN EN BÜYÜK RAKİBİ EMEKLİLER Mİ?

Yaşanan ekonomik sorunlar nedeniyle en büyük zorluğu yaşayan emekliler için “AK Parti’nin bu seçimde en büyük rakibi emekliler olacak” deniliyor. İktidar mensupları da sıkıntının farkında olduklarını ancak eleştiren emeklilerin de çözüm adresi olarak yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı gösterdiğine dikkat çekiyor. Bir iktidar mensubu, “Emeklilerin tepkileri var ama vatandaşlar sorunu çözecek, maaşları düzeltecek olanın yine Erdoğan olacağını düşünüyor. Tepki vazgeçme noktasında değil” diyor.

CHP’YE GÖRE İSTANBUL’DA EN GÜÇLÜ YAN 5 YILLIK İCRAAT

2019 seçimlerinde İstanbul ve Ankara’nın aralarında bulunduğu 11 büyükşehir belediyesi kazanan CHP bu seçimde mevcut belediyeleri koruyup, üstüne kazanmaya yakın gördüğü Manisa, Balıkesir, Bursa ve Denizli’yi eklemeyi hedefliyor. Ancak kulislerde başta Hatay olmak üzere Antalya, Eskişehir, Adana’da yarışın zorlu geçeceği yorumları yapılıyor. CHP’nin Giresun, Zonguldak, Kars, Tunceli, Uşak, Kırıkkale gibi yüksek kazanma fırsatı gördüğü kentler de var. Diğer taraftan tekrar aday gösterilmediği için İYİ Parti’ye geçen belediye başkanı nedeniyle Artvin’de kaybetme riski doğduğu konuşuluyor.

İstanbul’da ittifaksız seçime giden CHP, seçmenin AK Parti karşıtlığına güveniyor. AK Parti’nin “hizmet yapılmadı” eleştirilerine karşın İstanbul’da en güçlü yan olarak “5 yıllık icraat süreci” gösteriliyor.

İYİ PARTİ’DE BELEDİYE SAYISINI İKİ KATINA ÇIKARMA HESAPLARI

Seçime “hür ve müstakil” girme kararı alan İYİ Parti’nin nasıl bir sonuç alacağı da merak konusu. Parti yöneticileri sahadaki durumlarını değerlendirirken, “Her gün üstüne koyarak gidiyoruz” diyor. Partililer arasında “seçim başarısında belediye meclis üyeliği seçiminde alınan oya bakmak lazım” diyen de, “Bu seçim belediye seçimi, o nedenle kaç belediye kazanıldığı önemli” diyen de var. Ordu Büyükşehir Belediyesi’ni kazanma iddiasının dile getirildiği İYİ Parti kulislerinde buna iki il belediyesinin de eklenmesinin “İYİ Parti’nin seçim başarısı” olacağı konuşuluyor. İl belediyesi kazanılır mı bilinmez ama parti yöneticileri 2019 yerel seçimlerinde yaklaşık 20 civarında olan belediye sayısının iki katına çıkacağı hesabı yapıyor.

BAZI KENTLERDE İYİ PARTİ ADAYI CHP’YE KAZANDIRABİLİR

Muhalefet cephesinde, İYİ Parti’nin kendi adaylarıyla seçime girmesinin AK Parti adaylarının kazanmasını kolaylaştıracağı yorumları yapıldı. İYİ Partili birçok yönetici “AK Parti’ye kazandırmak ya da CHP’ye kaybettirmek gibi bir hedefimiz yok” derken Adana gibi bazı kentlerde çıkardıkları adayların CHP’ye kaybettirmek bir yana kazandıracak sonuç üretebileceğine dikkat çekiliyor. Yine İYİ Parti’nin aday çıkarması nedeniyle Uşak gibi bazı il belediyelerinde de CHP’nin şansının arttığı yorumları yapılıyor. İYİ Partililer yerel seçimde hedeflerinin parti kimliklerini oturtmak olduğunu söylerken, “Bu seçimi çok büyük bir gerileme yaşamadan atlatırsak önümüzdeki süreçte, AK Parti-CHP kıskacındaki ülkede üçüncü yol olarak belirleyici biz oluruz” deniliyor.

DEM PARTİ’DE SİİRT ENDİŞESİ

DEM Parti Mersin ve Manisa dışında 79 ilde kendi adaylarıyla seçime katılıyor. Parti yöneticileri İzmir ve Adana’da da kent uzlaşısına çok yaklaştıklarını ancak CHP’nin tutumu nedeniyle sona yaklaşan mutabakatın bozulduğunu söylüyor.

Ana hedefleri kayyım atanan belediyeleri yeniden kazanmak olan DEM Parti, 2019 seçiminde AK Parti’nin kazandığı Muş ve Şırnak’ı yeniden almak için yoğun çalışma yürütüyor. Ancak bu iki kentte seçmen taşıma nedeniyle zorluk yaşanacağı kaydediliyor. DEM Parti’nin endişe ettiği kentlerden biri de 2019 seçimlerinde yüzde 2 oy farkıyla kazandıkları Siirt. Bu kentte de seçimi yeniden kazanmak için yoğun çalışma yürütüleceği ifade ediliyor.