Savcı kadınları hedef alan imamın sözlerine 'ifade özgürlüğü' dedi

Halil Konakçı hakkında kadınların giyimiyle ilgili sözleri nedeniyle yapılan suç duyurusunda savcı, sözlerin ifade özgürlüğü kapsamında kaldığını belirterek işleme konulmamasına karar verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ankara Melike Hatun Camii imamı olarak bilinen Halil Konakçı'nın, sosyal medyadan paylaştığı videoda kadınların giydiği kıyafetlerle ilgili, "Bak sokaklar ne hale geldi! Kasap dükkanı gibi. Et görmekten içimiz dışımıza çıkıyor artık" sözleri üzerine yapılan suç duyurusunda "işleme konulmama kararı" verildi.

 

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre, 31 Ağustos’ta yapılan suç duyurusunda Cumhuriyet Savcısı Vahit Özcan, "ifade özgürlüğü" vurgusu yaptı.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne ve anayasaya işaret edilen kararda, “Bu düzenlemeler incelendiğinde ifade özgürlüğünün kişinin kendi fikrini herhangi bir baskı veya engellemeye maruz kalmadan dile getirmesi olduğu sonucuna varılır” denildi.

Kararda, sözlerin, “düşünce ve ifade hürriyeti kapsamında kaldığı, suç teşkil eden bir ifadenin bulunmadığı, suçun yasal unsurlarının oluşmadığı, herhangi bir araştırma ve soruşturma yapılmaksızın açıkça suç oluşturmadığının anlaşıldığı” savunuldu. (HABER MERKEZİ)