Savcı, gazeteci Ender İmrek'e gerekçe göstermeden ceza istedi

Evrensel gazetesi yazarı Ender İmrek'e, 'Parıl parıl parlıyordu Hermes çanta' başlıklı yazısı nedeniyle açılan davada savcı, 'isnat edilen suç'tan ceza istedi. Avukatlar gerekçe sorunca, "Anlayana gerekçe açık” yanıtını verdi.

Ender İmrek hakkındaki davanın üçüncü duruşması 2 Aralık'ta görülecek.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ender İmrek hakkında açılan davanın ikinci duruşması bugün Bakırköy Adliyesi 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Ender İmrek hakkında, 'Parıl parıl parlıyordu Hermes çanta' başlıklı yazısı nedeniyle Emine Erdoğan'a 'güzel vasıf atfetmeyerek hakaret ettiği' iddiasıyla açılan davada, avukatı Yıldız İmrek beraat talep etti. 

Avukat Yıldız İmrek, Prof. Dr. Yaman Adeniz ile İnsan Hakları Hukukçusu Kerem Altıparmak tarafından hazırlanan ve  hakaret suçlarına dair bilimsel verileri içeren mütalaayı mahkemeye sunduklarını hatırlattı.

AVUKAT İMREK: ASILSIZ İTHAM NEDİR, ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİZ

İmrek, “Muhatap Emine Erdoğan, burada siyasal bir rol üstlenmiş bir kişidir, müvvekilim de bir basın mensubu sıfatıyla siyasal eleştiri yapmıştır. İddianamede 'asılsız ithamlar' gibi ifadeler vardır. Asılsız itham nedir anlamış değiliz. Emine Erdoğan Hemes çanta takmamış mıdır, takmıştır. Öyleyse asılsız olan nedir? Burda yapılan siyasal eleştiridir” dedi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Avukat beyanlarının ardından savcı esas hakkındaki mütalaasını sundu. Savcı herhangi bir gerekçe göstermeden “Sanığın isnat edilen suçtan cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Mütaala ardından söz alan Avukat İmrek, “Savcının bütün beyanlarının gerekçeli olması gerekir. Sayın mahkeme de savcının mütaalasının gerekçesini ortaya koymasını talep etmelidir” dedi. İmrek, mütaalaya karşı savunma yapmak için süre talep etti.

Duruşma savcısı ise Avukat Yıldız İmrek'in bu talebine karşılık “Anlayana gerekçe çok açık” şeklinde yanıt verdi.

Talebe yanıt vermeyen mahkeme başkanı, süre taleplerini dikkate alarak bir sonraki duruşmanın 2 Aralık 2020 tarihinde saat 10.05'te görülmesine karar verdi.
(Kaynak: Evrensel)