Koronaya yakalanan sağlık çalışanı: Ayrımcılık yapıldı

Ankara'da bugüne kadar 411 sağlık emekçi korona virüsüne yakalandı. Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi’nde ise 12 sağlık emekçisine korona virüsü teşhisi konuldu. Bunlardan birisi de Devrimci Sağlık-İş Sendikası işyeri temsilcisi ve temizlik işçisi Reyhan Karadeli yaşadıklarını bir video ile anlattı.
Reyhan Karadeli

DUVAR – Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi’nde korona virüsüne yakalanan 12 sağlık emekçisinden biri olan temizlik işçisi Reyhan Karadeli yaşadıklarını bir video ile anlattı. Hastalığın etkisiyle yanlış bir şey söylememek için düşüncelerini yazarak okuyan Karadeli, tedavi gördüğü hastane odasından çektiği videoda “Hastane çalışanları arasında ayrımcılık yapıldı, çeşitli mobbing ve baskılara maruz kaldık” dedi.

Hastalığın etkisiyle yanlış bir şey söylememek için düşüncelerini yazarak okuyan Karadeli, tedavi gördüğü hastane odasından çektiği videoyu paylaştı. Karadeli pandemi bölümünde görevli olduğunu ve salgın sürecinde kendilerine yeterli koruyucu ekipmanın verilmediğine dikkat çekerek, “Hastane çalışanları arasında ayrımcılık yapıldı, çeşitli mobbing ve baskılara maruz kaldık. ‘Acaba ailelerimize korona virüsü bulaşır mı, acaba biz de hasta olur muyuz?’ derken hastanede yaptığım test sonucu pozitif çıktı. Bütün endişe ve mücadelenin yanında şimdi ne yapacağım diyorum” dedi.

Korona virüsü nedeniyle okulların tatil edilmesinin ardından geçilen uzaktan eğitime çocuklarının erişemediğini kaydeden Karadeli, “Evimde internet ve bilgisayar yoktu. Çocuklarım ders çalışsın diye bilgisayar almak zorunda kaldım. Onlara motive etmek de biz kadınlara düştü. Diğer taraftan 18 yaşındaki oğlum üniversiteye hazırlanıyordu. Acaba nasıl olacak kaygısı sardı” diye konuştu.

Kendisine korona virüsü tespiti konulduğunu öğrendiğinde yaşadığını anı, “Öyle kalakaldım, çocuklarım aklıma geldi” diye açıklayan Karadeli, Başkent’te korona virüsü tespiti konulan sağlık emekçilerinden 66’sının temizlik işçisi olduğunu vurgulayarak, “Tekrar nasıl normale döneceğiz. Normalden kastım 1 Haziran’da yapılan, sermayeye hizmet eden normal değil. Tüm insanların endişesine cevap verecek uygulamalar bekliyoruz” diye ekledi. (ANKA)