Kaya tuzu uyarısı: İçinde radyoaktif madde ve kurşun var

Türk Nefroloji Derneği başkanı Prof. Dr. Turgay Arınsoy, kaya tuzu Himalaya tuzu, deniz tuzu ve yapay tuzların sağlığa zararlı olmadığı iddiasını yalanladı. Arınsoy, kaya tuzunda insan sağlığı için zararlı olan talyum, radyum gibi radyoaktif maddeler ve kurşun bulunduğunu söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türk Nefroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Turgay Arınsoy kaya tuzu gibi bazı tuzların daha sağlıklı ve organik diyerek satılmasına tepki gösterdi. Arınsoy, "Ülkemizde tuz tüketimi halen çok yüksek iken normal rafine tuzdan çok da farklı olmayan kaya tuzunun sağlıklı olarak gösterilmesi bilimsel gerçeklerle bağdaşmamaktadır" dedi.

'TÜRKİYE DÜNYA LİDERİ'

9 Mart Dünya Böbrek Günü nedeniyl açıklama yapan Türk Nefroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Turgay Arınsoy, günde 5-6 gram yani bir çay kaşığı kadar tuz alınmasının yeterli olduğunu ancak Türkiye'nin bu konuda dünya liderlerinden biri olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

"2012 yılında yapılan Patent 2 isimli epidemiyolojik çalışmada günlük tuz alımının 14.8 gram olduğu, bunun yüzde 42.62'sinin evde eklenen tuzdan, yüzde 31'inin ekmekten ve yüzde 12.6'sının sofrada eklenen tuzdan olduğu saptanmıştır."

KALP, DAMAR VE BÖBREĞE ZARARLI

Aşırı tuz tüketiminin kan basıncını yükselterak sağlık riski oluşturduğunu belirten Arınsoy, şöyle devam etti: "Tuz tüketiminde her altı gram artış ile sistolik kan basıncı 4-8, diyastolik kan basıncı 2.5-5 mmHg yükselir. Öte yandan, aşırı tuz tüketimi hem kan basıncını yükselterek, hem de bundan bağımsız olarak kalp-damar hastalıklarına, inmeye ve kronik böbrek hastalığına yol açabilir. Ayrıca, aşırı tuzlu beslenenlerde mide, akciğer, testis ve mesane kanseri ile osteoporoz risklerinin de arttığı gösterilmiştir. Tuz tüketiminin yaklaşık 6 gram azaltılması ile inmeye bağlı ölümlerin % 20-25, kalp krizine bağlı ölümlerin % 10-15 oranında azaltılabileceği öngörülmektedir. Tuz tüketimini azaltmanın hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları, inme ve kronik böbrek hastalığı sıklığının ve bunlara bağlı ölümlerin azaltılmasına önemli katkı sağlayacağı aşikardır. Ancak, tuzun normal vücut işlevleri için gerekli bir madde olduğu unutulmamalı ve tuz tüketimini aşırı azaltmanın emniyeti sorgulanmalıdır."

'HEM PAHALI HEM DE SAĞLIKLI DEĞİL'

Himalaya tuzu, deniz tuzu, okyanus tuzu, kaya tuzu gibi farklı tuzların faydalı ve organik gibi algılanmasının gerçekleri yansıtmadığını belirten Prof. Arınsoy şunlara dikkat çekti:

"Ülkemizdeki tuz tüketimi halen çok yüksek iken ve tuz tüketimini azaltmaya yönelik programlar yürütülmekteyken, normal rafine tuzdan çok da farklı olmayan ve benzer oranda sodyum içeren kaya tuzunun sağlıklı olarak gösterilmesi bilimsel gerçeklerle bağdaşmamaktadır. Kaya tuzu kaynaklarının daha kısıtlı ve derinde olması üretiminin maliyetini artırmakta ve normal tuza göre 3-4 kat daha yüksek fiyatlara satılmaktadır. Kaya tuzu sanki ‘organik bir tuzmuş gibi’ takdim edilmektedir."

'MİNERALLAR AÇISINDAN FARK YOK'

Türk Nefroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Turgay Arınsoy, uyarılarını şöyle sürdürdü: "Kaya tuzu ile kristal tuz şekil benzerliği kadar oluşturduğu mineraller açısından da aralarındaki fark pek önemKaya tuzundali sayılmayacak düzeydedir. Önemli olan bu tuzların oluşma biçimi, oluştuğu bölgedeki doğal koruma ve kaynaktan çıkartılma şeklidir. Himalaya tuzu, deniz tuzu, okyanus tuzu, kaya tuzu gibi farklı isimlerle satılan tuzlanın temel maddesi sodyum klordur. Kaya tuzunun bileşiminde % 94 oranında NaCI, %1 oranında CaS04 ve CaCI2 bulunmaktadır. Erimeyen madde (marn) ve diğer yabancı maddeler ise % 5’ini oluşturmaktadır. Kaya tuzunda az miktarlarda da olsa, insan sağlığı için zararlı olduğu bilinen talyum, radyum gibi radyoaktif maddeler ve kurşun bulunmaktadır."

'YAPAY TUZLAR DA SON DERECE TEHLİKELİ'

Arınsoy sözlerini şöyle tamamladı: "Benzer şekilde piyasada yapay tuz olarak satılan, sodyum içeriği biraz daha azaltılmış tuzlar da mevcuttur. Bunların potasyum içeriği son derece yüksek olup böbrek hastaları için son derece tehlikelidir. Potasyumlu tuzlar bazı tansiyon düşürücü ilaçlarla birlikte kullanıldığında çok ciddi problem yaratabilir. Potasyumu çok yükselterek ani ölümlere neden olabilir.

Sonuç olarak; kaya tuzundaki sodyum miktarı rafine tuza göre birazcık daha düşüktür ancak bu küçük farklılık onu masum kılmaz. Kaya tuzunun da temel yapısı sodyum klorürdür ve günde 5 gramdan fazlası zararlıdır." (İSTANBUL/DHA)