Rusya'da 'aşırılıkçı' gruplara seçim yasağı: 'Muhalefet engelleniyor'

Putin, 'aşırılıkçı' örgütlerin seçimlere girmesini yasaklayan tasarıyı imzaladı. Yasanın, Navalni'ye yakın isimlerin parlamento seçimlerine katılmasını engellemek için çıkarıldığı savunuldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya'da hükümetin 'aşırılıkçı' örgütlerin seçimlere katılmasını engellemek olarak gerekçelendirdiği yasal düzenleme, parlamentonun onayının ardından Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından da imzalanarak yürürlüğe girdi. Ülkedeki muhalifler söz konusu yasanın, cezaevinde bulunan muhalif siyasetçi Aleksey Navalni'ye yakın isimlerin eylül ayında yapılacak parlamento seçimlerine katılmasının engellenmesi için çıkarıldığını savunuyor.

Putin'in onayının ardından Rusya'nın resmi yasa portalında yayınlanan yeni kanun, Rus makamlarına 'aşırılıkçı ve terörist' örgütlerle iş birliği yapan adayları seçimlere sokmama hakkı tanıyor. Rusya'da savcılık daha önce, Navalni'yi destekleyen grupların 'aşırılıkçı' örgütler kategorisinde değerlendirilmesi için mahkemeye başvurmuş, buna gerekçe olarak da söz konusu grupların 'liberal sloganları kılıf olarak kullanarak, Rusya'daki toplumsal durumu istikrarsızlaştırmayı' hedeflediklerini öne sürmüştü.

Muhaliflerin yerel bürolar ağı da devletin mali kurumları tarafından halihazırda 'aşırılıkçı' oluşum olarak tanımlanıyor. Navalni'nin ekibine göre Kremlin Sarayı, ülkede yaşanan ekonomik durgunluk ve çok sayıda yolsuzluk skandalı sonucu halkta oluşan memnuniyetsizliğin ardından muhalefeti susturmak istiyor. Yürürlüğe giren yasanın sadece Navalni'nin yakın çevresindeki ekibini değil, Navalni'nin çalışmalarına maddi yardımla destek veren on binlerce Rus vatandaşını da kapsayabileceği ifade ediliyor. İlgili yasaya göre 'aşırılıkçı' grupların liderleri beş yıl boyunca parlamento seçimlerinde aday olamıyor. Bu gruplara üye olan kişilerle, grubun çalışmalarına parasal destek sağlayanlara ise paramento seçimlerinde üç yıl aday olma yasağı getiriliyor. (Kaynak: DW Türkçe)